6. března 2009 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V USA je bez práce nejvíc lidí za 25 let

Tak vysoká nezaměstnanost byla v USA naposledy v prosinci 1983. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tak vysoká nezaměstnanost byla v USA naposledy v prosinci 1983. | foto: AFP

WASHINGTON Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech je nejvyšší od doby, kdy zemi zužovaly ropné šoky. Od ledna se vyšplhala o půl procenta na únorových 8,1 procenta, firmy zrušily dalších 651.000 pracovních míst. Analytici přitom čekali, že míra nezaměstnanosti vystoupí o dvě desetiny procenta méně.

Tak vysoká nezaměstnanost byla v USA naposledy v prosinci 1983. Přestože počet zrušených míst je zhruba v souladu s odhady, údaje za leden a prosinec byly výrazně revidovány směrem k horším číslům. Podle ekonomů to znamená, že recese je teď v USA v plném proudu a zatím nejeví žádné známky polevování.

Například prosincové odhady byly velice podhodnocené. Zatímco dosavadní údaje hovořily nejprve o úbytku 524.000 míst, dnešní konečná verze hovoří o úbytku 681.000 míst. To je nejhorší výsledek od října 1949.

Od prosince 2007, což je zhruba začátek nynější hospodářské recese, už v USA ubylo asi 4,4 milionu pracovních příležitostí. Více než polovina jich zanikla v posledních čtyřech měsících.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…