5. prosince 2009 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V USA letos zkrachovalo 130 bank

Krach banky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krach banky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ve Spojených státech v letošním roce zkrachovalo již 130 bank. Regulátoři v pátek uzavřeli společnost AmTrust Bank a dalších pět menších bankovních ústavů. Informovala o tom agentura Reuters. V celém loňském roce bylo v USA uzavřeno 25 bank, v roce 2007 to byly jen tři banky.

AmTrust Bank má aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů (přes 200 miliard Kč) a je čtvrtou největší americkou bankou v USA, která letos zkrachovala. Vklady společnosti převzal konkurent New York Community Bank.

Bankovní sektor v USA se stále potýká s negativními důsledky špatných úvěrů. Kromě AmTrust Bank uzavřeli regulátoři v pátek rovněž firmy Benchmark Bank, Greater Atlantic Bank, Tattnall Bank, Buckhead Community Bank a First Security National Bank.

Rychlý proces

Krach bank má v USA obvykle velmi rychlý průběh. V pátek večer dorazí zástupce regulačního orgánu, nechá zavřít všechny pobočky a zároveň majitele informuje, kdo převezme z pověření úřadů vklady klientů. V sobotu ráno tak pobočky zkrachovalých bank normálně otevřou, už ale nesou název nového majitele. Klienti těchto bank mohou využívat všech služeb jako předtím.

Pokud si klient chce peníze raději vybrat a odejít jinam, jeho nároky uspokojuje do zákonného limitu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta očekává, že počet krachů bank bude růst i v příštím roce, protože oživení bankovního sektoru zaostává v USA za oživením ekonomiky.

Úřad odhaduje, že celkové náklady na krach bank se v letech 2009 až 2013 vyšplhají na 100 miliard dolarů.

ČTK, Lidovky.cz