29. srpna 2009 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V USA zkrachovaly další tři banky. V roce 2009 už jich je 84

Krach banky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krach banky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ve Spojených státech o víkendu ukončily činnost další tři banky. Celkový počet finančních ústavů, které úřady nechaly zavřít, tak od začátku roku vzrostl už na 84. Přitom za celý loňský rok jich bylo jen 25 a v roce 2007 dokonce jen tři. Banky zpravidla nejsou schopny zvládnout dopady finanční krize.

Regulační orgány nechaly zavřít finanční ústav Affinity Bank z města Ventura v Kalifornii, dále ústav Bradford Bank, který sídlí v Baltimore, a rovněž banku Mainstreet Bank z města Forest Lake v Minnesotě. Jsou to menší banky a jejich pád bude Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) stát asi 446 milionů dolarů (zhruba 7,89 miliardy Kč).

Většina bank, které jsou nuceny skončit, se potýká s dramatickým růstem objemu nesplácených úvěrů. V důsledku finanční krize se zvyšuje počet lidí a firem, které nejsou schopny hradit své závazky. Pokud je banka, která tyto subjekty úvěruje, špatně kapitálově vybavena a nemá dostatečné rezervy, situaci obvykle nezvládne.

Bilance společnosti FDIC, která je obdobou českého fondu pojištění vkladů, na konci druhého čtvrtletí dosahovala 10,4 miliardy dolarů. Tato částka ale podle úřadu zohledňuje 32 miliard dolarů, které dala FDIC stranou na případné další krachy bank v průběhu dalšího roku.

Banky budou krachovat dále
Předsedkyně FDIC Sheila Bairová tento týden uvedla, že krachů bank bude v nejbližší době víc, než je dlouhodobě obvyklé. Banky totiž procházející složitým procesem klasifikace úvěrů, které bude nutné odepsat.

Výkonnost bank je podle Bairové zpožděný indikátor a bankovní sektor se bude s problémy potýkat ještě určitou dobu, i když ekonomika už bude vykazovat zlepšení. FDIC uvedla, že počet institucí, které má společnost na seznamu problémových bank, se na konci druhého čtvrtletí zvýšil na 416. V předchozím čtvrtletí jich bylo 305.

Za problémové se považují banky, kterým regulační orgány snížily celkové hodnocení. Podle agentury Reuters je to zpravidla kvůli zhoršení likvidity, nízké úrovni kapitálu nebo horší kvalitě aktiv.

Aktualizovaná zpráva FDIC o zdraví amerického bankovního sektoru přišla pouhý den poté, co FDIC schválila nová pravidla vstupu soukromého kapitálu (private equity) do problémových bank. Nová regulace je proti původnímu návrhu měkčí. Někteří experti původní návrh kritizovali a upozorňovali, že jen může odradit potenciální investory v době, kdy banky čerstvý kapitál naléhavě potřebují.
ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz