Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V zátěžových testech propadla také rakouská Volksbanken

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

BRUSEL Zátěžovými testy, jejichž výsledky v pátek zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA), neprošlo celkem osm bank z 90 testovaných.

Dalších 16 prošlo jen velmi těsně. Finanční ústavy, které nemají dostatečný kapitál, budou potřebovat dodatečnou finanční injekci v celkové výši asi 2,5 miliardy eur. Banky, výše jejichž kapitálu jen těsně překročila minimální hranici, EBA doporučil k přísnějšímu dohledu.

BANKY, KTERÉ PROPADLY

► Řecko
EFG Eurobank Ergasias SA
Agricultural Bank of Greece SA
► Rakousko
Austria’s Oesterreichische Volksbanken AG
► Španělsko
Banco Pastor SA
Caja de Ahorros del Mediterraneo
Banco Grupo Caja3
CatalunyaCaixa
Unnim

Nejhůře dopadly španělské banky, pět jich testy neprošlo (například Banco Pastor) a dalších sedm jen velice těsně. Na černé listině se ocitly také dva řecké peněžní ústavy (ATE Bank, Agricultural Bank of Greece) a dokonce i jedna rakouská banka. Podle serveru diepresse.com jde o Volksbanken-Spitzeninstitut.

Podle EBA měly namále také banka na Kypru, v Itálii a ve Slovinsku a dále po dvou bankách v Německu, Řecku a Portugalsku. Ty všechny uspěly jen velmi těsně.

Bilance lepší, než se čekala

Výsledek je o něco lepší, než čekaly finanční trhy a než čekali ekonomové, kteří odhadovali neúspěch až 15 evropských bank. Malý počet neúspěšných bank ovšem okamžitě vyvolal kritiku analytiků, podle nichž testy nesplnily svojí hlavní úlohu - obnovit důvěru ve stabilitu finančního systému v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by ovšem od ledna do dubna letošního roku některé finanční ústavy nenavýšily kapitál v celkové výši 50 miliard eur, v zátěžových testech by neuspělo celkem 20 bank. Mezi "propadlíky" navíc není započítána německá zemská banka Helaba, která nedala souhlas se zveřejněním výsledků, zřejmě proto, že neprošla.

Velká Británie hned za Řeckem

Testy rovněž odhalily, že přes očekávaný neúspěch Španělska, se příliš dobře nevedlo ani Velké Británii. Tamní banky sice testy prošly, ale v případě nejhoršího scénáře, by je čekal druhý největší propad kapitálu v celé Evropské unii. Hůře na tom bylo už jen Řecko.

"Pouze osm padlých bank a požadavek na navýšení kapitálu o 2,5 miliardy eur, to není řešení, které by nastolilo důvěru. Bylo potřeba, aby padlo více bank a kapitál byl navýšen o více peněz," řekl agentuře Reuters Michael Symonds ze společnosti Daiwa Capital Markets.

Chyběl scénář totálního bankrotu

Podle Daniela Daviese z Credit Suisse je problém, že unie neotestovala scénář totálního bankrotu. "Lidé nechtějí vědět, jak by si bankovní systém vedl při hypotetickém špatném scénáři. Oni chtějí vědět, že existují peníze, které by mohly celý systém podpořit při nejhorším představitelném scénáři," dodal.

Šéf EBA Andrea Enria nicméně zátěžové testy brání. Podle něj vedly k navýšení tlaku na finanční ústavy, aby v uplynulých měsících navýšily svůj základní kapitál. "Zhruba 100 miliard eur extra kapitálu bylo do bank přesunuto jen od konce loňského prosince do letošního dubna," řekl deníku Financial Times.

V Česku působí jen Volksbanken

Prakticky jediným finančním ústavem, který neuspěl a působí na území Česka, je rakouská Volksbanken. Ještě před zveřejněním testů však bylo oznámeno, že své východoevropské pobočky prodává ruské Sberbank za 600 milionů eur.

Největší "padlou" bankou v testech je řecká ATE Bank, která ovšem neprošla jen velmi těsně a základní požadavek pěti procent vlastního kapitálu při nejhorším scénáři nesplnila jen o 0,1 procentního bodu.

Čechy nicméně nejvíce zajímal výsledek rakouské Erste Bank, která vlastní Českou spořitelnu, tedy banku s nejvíce klienty v ČR. Ta základní požadavek na úroveň vlastního kapitálu splnila bez větších problémů. Podle EBA ovšem banka drží řecké dluhopisy za 345 milionů eur, portugalské za 105 milionů eur a irské za 40 milionů eur.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.