18. října 2014 12:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V zemích zasažených ebolou zdražují potraviny. Rodiny jí jednou denně

V zemích zasažených ebolou zdražují potraviny. Rodiny jí jednou denně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V zemích zasažených ebolou zdražují potraviny. Rodiny jí jednou denně. | foto: Reuters

ŽENEVA Ceny potravin se v nejvíce zasažených zemích epidemií eboly, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, nyní zvýšily v průměru o 24 procent. To přimělo některé tamní rodiny omezit své stravování na jedno jídlo denně. Řekla to v Ženevě mluvčí Světového programu pro výživu (WFP).

V západní Africe zemřely tisíce lidí včetně stovek farmářů. „Výsadby a sklizně jsou narušeny, což dopadá na zásobování potravinami stále více. Je velké riziko, že ceny budou dále stoupat v nadcházejícím období sklizní,“ řekla agentuře Reuters mluvčí této agentury OSN Elisabeth Byrsová.

Potravinová krize na obzoru?

Organizace Světového programu pro výživu, která ve světě pomáhá v boji proti hladu a podvýživě, již ve čtvrtek varovala před vznikem vážné potravinové krize v západní Africe. Podle ní se Spojeným národům stále nepodařilo dostat se ke statisícům lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo.

Zdravotníci odvádějí starého muže pro podezření z nákazy ebolou.

Světový program pro výživu upřesnil, že jeho pomoc nyní potřebuje na 1,3 milionu lidí v Libérii, Sieře Leone a Guineji. „Doposud jsme poskytli potraviny 534 tisícům lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 tisícům až 700 tisícům,“ řekla ve čtvrtek mluvčí WFP Bettina Lüscherová.

Světový program pro výživu zajišťuje jídlo pacientům léčícím se s ebolou ve zdravotnických centrech, přeživším viru, kteří ještě nebyli z péče propuštěni, a také komunitám, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.

Ebola: nejnebezpečnější nákaza dnešní doby:

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz