Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Václav Fischer má šanci získat část peněz z prodeje svých letadel

Václav Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Fischer | foto: Miroslav Rendl

BRNO Vrchní soud v Praze musí znovu řešit osud peněz získaných dražbou dvojice letounů Boeing z flotily bývalé letecké společnosti podnikatele v cestovním ruchu Václava Fischera. Nařídil to Nejvyšší soud. Nedávno totiž vyhověl dovolání společnosti Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), v níž míval Fischer podle dostupných informací většinový podíl.

Stroje se před lety dostaly do konkurzní podstaty společnosti Charter Air (bývalý Fischer Air). Nárok si však na ně dělala také společnost AMF, a proto se domáhala jejich vyloučení z konkurzní podstaty. Poté, co správce Antonín Janák i přesto letadla prodal, žádal Fischer vyloučení výtěžku dražby ze soupisu majetku v konkurzní podstatě.

Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer stála léta na Ryzyňském letišti.

Dvě zbylá letadla zkrachovalé společnosti Fischer ještě před třemi lety létaly na letiště v Ruzyni.

Prodejní cena letadel přesáhla dva miliony dolarů (téměř 40 milionů korun), což je zlomek původní hodnoty. Vrchní soud v Praze nakonec v roce 2010 ponechal výtěžek v konkurzní podstatě Charter Air. Nyní musí případ řešit znovu. Nejvyšší soud mu to nařídil kvůli chybnému výkladu sporného paragrafu občanského zákoníku.

Nejvyšší soud rozhodl už v květnu bez veřejného jednání, nedávno pak odeslal do Prahy spis a dnes rozsudek zpřístupnil na internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Už od roku 2010 leží u Nejvyššího soudu také další dovolání AMF. Firma neúspěšně žádala od státu 334 milionů korun jako náhradu ušlého nájemného za dvě konkurzem blokovaná letadla.

Oba letouny kvůli složitým soudním sporům stály téměř pět let na Ruzyni. Nakonec v červnu 2010 odletěly do Rumunska, kde si nový majitel objednal generální opravu. Stroje totiž v době odstavení na Ruzyni značně zchátraly.

,

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!