13. května 2010 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vadí vám málo soukromí na Facebooku? Můžete se odebrat do Diaspory

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: YouTube

NEW YORK Lidé, kterým vadí ubývající soukromí na sociální síti Facebook, se zřejmě budou moci brzy odebrat do Diaspory. Právě tak chce čtveřice Američanů žijících v New Yorku nazvat svou sociální síť, jejíž uživatelé budou mít plnou kontrolu nad tím, které informace o sobě chtějí učinit veřejně dostupnými a které ne.

Hned v úvodní fázi svého projektu přitom podle deníku The New York Times (NYT) zjistili, že nejsou zdaleka jediní, kdo má pocit, že je Facebook v poslední době nutí ke stále větší a nevítané otevřenosti. Určili si, že na svůj plán musejí do 39 dnů sehnat 10.000 dolarů (zhruba 200.000 korun), za něž budou žít během několikaměsíční práce na projektu.

Svůj záměr zveřejnili 24. března na webové stránce Kickstarter, jež lidem umožňuje získat prostředky na realizaci jejich nápadů. Potřebnou částku získali za 12 dní.

"Byli jsme v šoku. Z nějakého zvláštního důvodu všichni souhlasili s tím, že soukromí je opravdu problém," řekl jeden z programátorů, jednadvacetiletý Dan Grippi. Do úterního odpoledne přitom získali přes 23.000 dolarů od více než 700 dárců. O den později po zveřejnění článku o projektu v NYT již měli k dispozici téměř 50.000 dolarů od více než 1500 dárců.

Čtveřice programátorů se setkala během studií na Newyorské univerzitě. Svůj software Diaspora, pro který si vypůjčili označení skupiny lidí žijící v nedobrovolné emigraci, chtějí šířit zdarma a hodlají zpřístupnit i jeho zdrojový kód, aby jej mohli rozšiřovat a upravovat další programátoři. Lidé by program mohli provozovat na svých vlastních serverech, a měli by tak plnou kontrolu nad tím, jaké informace chtějí sdílet a s kým. Na rozdíl od Facebooku by tak nová sociální síť byla decentralizovaná.

"Ve skutečném životě si povídáme jeden s druhým. Nepotřebujeme předávat svá sdělení nějakému rozbočovači. To, co Facebook člověku dává jako uživateli, není tak těžké udělat. Všechny ty malé hry, malé zdi i malý chat nejsou nic zvláštního. Jde o existující technologie," podotkl další z programátorů, devatenáctiletý Raphael Sofaer.

Deník The New York Times připomíná, že provozovatelé sociálních sítí uzavřeli svého druhu dohodu. Lidé jim poskytují osobní informace za pohodlný přístup na jejich stránky. Provozovatelé sítí ale chtějí o svých uživatelích stále více informací, které pak dále mohou prodat marketingovým firmám. Někteří mladí si prý proto začínají dávat pozor na údaje, jaké o sobě síti prozrazují. "Když se vzdáte svých dat, vzdáte se jich navždy," míní dvaadvacetiletý Max Salzberg, který také pracuje na projektu.

Facebook je v současnosti nejpoužívanější sociální síť na světě. V současnosti má kolem 400 milionů uživatelů, z toho kolem dvou milionů v České republice. V posledních měsících byla na Facebooku patrná tendence k většímu zpřístupnění osobních údajů uživatelů i lidem, kteří nepatří do okruhu jejich přátel.

ČTK