13. ledna 2012 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vaječná válka: Česko zničí tisíce vajec z ciziny

Drůbežárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drůbežárny | foto: ČTK

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) zadržela zásilku více než 200.000 vajec z Maďarska kvůli důvodnému podezření, že pocházejí od slepic chovaných v takzvaných neobohacených klecích. Jejich používání je v EU od začátku letošního roku zakázané.

Veterináři nařídí zásilku zlikvidovat, případně vrátit zpět maďarskému vývozci, uvedla dnes ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. Ve čtvrtek SVS stáhla z trhu obdobně velké množství polských vajec.

Co jsou obohacené klece?

V takzvaných obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena asi o třetinu větší plocha než v neobohacených, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo či hřad. V konvenčních klecích vycházelo na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů.

"Státní veterinární dozor zachytil dnes při kontrole ve Velkých Pavlovicích zásilku vajec z Maďarska. Producent Industrie eier Totkomlosi Tojástermelo dodal 216.400 vajec určených pro zpracování v potravinářském průmyslu," řekla Böhmová.

 Dodala, že maďarský producent nefiguruje na seznamu Evropské komise, v němž jsou drůbežáři, kteří chovají nosnice v upravených klecích splňujících předpisy EU.

"Inspektoři Státní veterinární správy proto vydali příkaz nepustit vejce na český trh. Zásilku, která neodpovídá veterinární legislativně, nařídí buď zlikvidovat, nebo vrátit zpět dodavateli," podotkla Böhmová.

V Česku již jen komfortní klece

Evropská unie nařídila již před 13 lety producentům vajec, aby si nejpozději do konce roku 2011 pořídili pro slepice komfortnější obohacené klece. Všichni čeští drůbežáři už novou technologii používají, ale mnozí jejich kolegové ze zahraničí nikoli, což české chovatele na otevřeném unijním trhu cenově znevýhodňuje.

 Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) vydal koncem loňského roku českým kontrolním orgánům pokyn, aby se vejce z neobohacených klecí na náš trh nedostala Čeští drůbežáři zatím do předepsané výměny klecí investovali zhruba 1,2 miliardy korun, uvedla už dříve Českomoravská drůbežářská unie.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz