12. dubna 2012 7:00, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Na vrcholu mizerie

Růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst | foto: Shutterstock

Za poslední týden zveřejněné makroekonomické indikátory naznačují, že by letos nakonec nemuselo být tak špatně, jak některé katastrofické scénáře ke konci loňského roku naznačovaly.

Revize čísel zahraničního obchodu za poslední čtvrtletí roku 2011 dokonce indikuje, že česká ekonomika vůbec nemusela být v recesi. Přitom původně oznámená data poukazovala na počátek recese již ve třetím kvartále loňského roku, tedy o celé čtvrtletí dříve než v eurozóně. A pozitivních zpráv jsme se dočkali i včera.

Zdá se, že to nejhorší již mají české domácnosti za sebou. V posledních měsících na spotřebitele dopadalo na jedné straně zdražování, na druhé straně propouštění. Součet míry nezaměstnanosti a inflace, tzv. index mizerie, se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky. Za březen byl poněkud překvapivě zaznamenán pokles a naše prognózy ukazují, že ve zbytku roku by se již měla „mizerie“ domácností dále snižovat. Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla o celé tři desetiny procentního bodu a vrátila se pod devíti procentní úroveň. Zároveň byl zaznamenán určitý nárůst volných pracovních pozic, na čemž se určitě podepsal letošní brzký příchod jara v podobě sezonních prací v zemědělství či ve stavebnictví. Míra inflace se sice v březnu zvýšila na nejvyšší úroveň od listopadu 2008 3,8 % z únorových 3,7 %, nicméně i inflační trend se již chýlí ke svému konci. Kdyby nebylo „vajíčkové bubliny“, míra meziroční inflace by v březnu mírně poklesla. V kombinaci s povzbudivými březnovými indikátory aktivity z průmyslového sektoru to vypadá, že by letos opravdu nemuselo být nakonec až tak zle.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz