Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vakcína společnosti Pfizer bude možná ještě letos, oznámila firma. Potvrdila účinnost 95 procent

Potencionální vakcína na covid firmy Pfizer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potencionální vakcína na covid firmy Pfizer. | foto: Reuters

Washington/Berlín  Výkonný ředitel německé biotechnologické firmy BioNTech, která spolupracuje s americkou společností Pfizer na vakcíně proti covidu-19, ve čtvrtek uvedl, že očkovací látka by mohla být do konce roku schválena a distribuována do USA a EU. Informuje o tom agentura AFP. Ve středu firma Pfizer oznámila, že podle první sady konečných výsledků z poslední fáze klinického testování má očkovací látka účinnost 95 procent a nezpůsobuje žádné vážné vedlejší účinky.

„Je možné, že se nám ještě do konce roku podaří dosáhnout schválení v USA, Evropě či obou regionech,“ řekl Ugur Şahin v rozhovoru s AFP. Şahin upřesnil, že výrobci v pátek požádají o schválení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Schválením vakcíny v Evropě se již zabývá Evropská léková agentura (EMA). „Je možné, že budeme schopni dodávat vakcíny v prosinci,“ doplnil šéf BioNTechu.

Evropská komise minulý týden schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek této vakcíny. Kromě toho si předjednala 405 milionů dávek vakcíny od německé společnosti CureVac. V létě si pak EU zajistila po 300 milionech dávkách očkovací látky od francouzské farmaceutické skupiny Sanofi a britské AstraZenecy. Na 200 milionech dávkách se EU také dohodla s firmou Janssen, která je součástí společnosti Johnson & Johnson. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít také jednání o vakcíně s americkou společností Moderna.

Účinnost 95 procent

Podle Pfizeru je účinnost vakcíny stabilní napříč věkovými skupinami a etniky, což by jí otevřelo cestu k použití po celém světě. Účinnost u lidí nad 65 let, kterým ve větší míře hrozí vážné komplikace covidu-19, podle firmy přesahuje 94 procent.

Logo společnosti Pfizer.
Logo společnosti Pfizer na New Yorské burze.

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM dříve oznámila, že se chystá podílet na distribuci vakcíny. „Bude to velká logistická výzva,“ konstatoval Christophe Boucher, který v KLM řídí nákladní dopravu. Zdůraznil „ohromné“ množství vakcín, které bude nutné přepravovat po celém světě. „Dalším problémem je regulace teploty,“ připomněl Boucher v rozhovoru s agenturou Reuters. Vakcína vyvíjená ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Radovan Vítek s manželkou rezignovali na své pozice v představenstvu CPI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Radovan Vítek s manželkou rezignovali na své pozice v představenstvu CPI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Radovan Vítek s manželkou rezignovali na své pozice v představenstvu CPI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...