Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Válka Wall Street s amatéry ze sociálních sítí pokračuje. Makléři omezují obchody zmanipulovaných firem, padají žaloby

Ekonomika

  16:20
NEW YORK - Americká Wall Street se v posledních dnech doslova otřásá v základech. Skupině amatérských obchodníků se podařilo uměle vyhnat akcie několika slabých firem o stovky procent, o miliardy tak přichází tamní burzovní elita. Makléřským firmám dochází hotovost, obchody s akciemi zasažených firem proto omezují. Skupina manipulátorů už má i asijskou divizi.

Skupina amatérských obchodníků z WallStreetBets chce zřejmě přerozdělit majetek ve světě. foto: Reuters

Kromě donedávna téměř neznámé firmy GameStop závratně rostou akcie i jiným společnostem. Například u výrobce sluchátek Koss vzrostla jejich hodnota za poslední tři dny z necelých čtyř dolarů až na 127,45 dolaru. Následně cena spadla na současných zhruba 30 dolarů. Nebývalý růst zažívají také akcie firmy AMC či společnostem Expres, BlackBerry nebo Nokia.

„Ve všech případech došlo k domluvě lidí přes sociální sítě, aby společně zmanipulovali trh. Jedná se o dříve nevídané chování, které dokládá sílu sociálních sítí,“ uvedl pro Lidovky.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. „Sociální sítě už hýbou nejen politikou, ale i finančními trhy,“ souhlasí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Manipulativní chování však nehodlají dál tolerovat americké makléřské firmy včetně Robinhoodu, Interactive Brokers a TD Ameritrade, obchody s akciemi těchto firem proto začaly omezovat. Například Robinhood umožňuje pouze zavřít pozici, nic víc. Oznámil také, že u některých akcií zvyšuje požadavek na finanční rezervu pro ty, kteří se chtějí angažovat v transakcích typu short-selling, tedy spekulovat na pokles cen. V situaci, kdy cena začíná prudce růst, což byl i případ zmíněných akcií, totiž výrazně narůstají těmto spekulantům ztráty, čímž se může zvýšit i riziko pro makléřskou firmu.

Americká burza zažívá pozdvižení.
Obchodování na Newyorské burze.

Makléřské firmy v ohrožení

Makléři čelí kvůli omezení obchodů tvrdé kritice, minimálně dva investoři na Robinhood podali žalobu. Do věci se ve Spojených státech vložili dokonce někteří politici, podle kterých je nepřijatelné, aby makléřské firmy nákupy akcií takto znemožňovaly. Výbor amerického Kongresu dal najevo, že svolá k záležitosti slyšení. Makléřské firmy jsou proto pod značným tlakem, protože masivní nárůst objemů obchodování znamená větší objemy peněz klientům za prodané akcie i další výdaje.

Relativně populární společnost Robinhood si už proto zajistila finanční injekci více než jednu miliardu dolarů (přes 21 miliard Kč), aby se mohla se situací vypořádat. „Je to silná známka důvěry od našich investorů, což nám pomůže dál poskytovat služby zákazníkům,“ uvedl mluvčí společnosti Robinhood Josh Drobnyk.

Boj o přerozdělení majetku

Za masivními nákupy akcií, které způsobují výrazné ztráty hedgeovým fondům spekulujícím na pokles cen, stojí skupina drobných investorů, která si říká WallStreetBets a komunikuje přes sociální síť Reddit. Skupina o sobě tvrdí, že vyrazila do boje s bohatými manažery z Wall Street a že jejím cílem je přerozdělení majetku ve světě. Situací se začal zabývat i Bílý dům v čele s novou administrativou prezidenta Joea Bidena.

Největší pozornost na sebe v posledních dnech strhl právě zmíněný prodejce videoher a spotřební elektroniky GameStop. Podle CNN mu akcie od začátku roku vystřelily o neuvěřitelných 1700 procent. „Vzhledem k aktuální kondici společnosti a jejím budoucím vyhlídkám kalkulace naznačují, že by se cena akcie měla pohybovat maximálně kolem 10 dolarů,“ objasnil Křeček.

V pátek odpoledne se akcie GameStopu obchodují za 193,60 dolaru, kam vystoupaly z původní ceny 17,25 dolaru. Celou akci navíc v úterý podpořil šéf Tesly Elon Musk stručným vyjádřením na Twitteru a akcie GameStopu pak ještě téměř zdvojnásobily svou hodnotu. Ve středu dopoledne se dokonce přiblížily k ceně až 315 dolarů.

„Současné nacenění je anomálií, která by neměla mít dlouhé trvání. Nicméně mediální pozornost, která se na GameStop momentálně soustředí, může lákat gamblery. Ti mohou během několika minut zbohatnout či zchudnout o desítky procent. Velikost sázek přitom klidně může jít do milionů,“ říká Křeček s tím, že velký zájem tolika investorů zřejmě podpořila pandemická opatření a uzavřená kasina. GameStop je ovšem podle něj jen špičkou ledovce.

Dnes na sebe upozornily také akcie letecké společnosti American Airlines, které před začátkem obchodování přidávaly až 70 procent. Firma přitom krátce předtím oznámila kvůli dopadům pandemie rekordní ztrátu za loňský rok. „Zdá se, že (tyto akcie) také uvázly v tom obchodním šílenství,“ řekl k růstu akcií American Airlines viceprezident pro obchody s deriváty Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.

Asijská divize

V důsledku zemětřesení na americké burze však pociťuje záchvěvy už také Asie. Jak informuje server BBC, na fóru Reddit přibyla skupina BursaBets, která sama sebe popisuje jako „malajskou verzi“ Wallstreetbets. Zatím to vypadá, že se soustředí na místního výrobce gumových rukavic Top Glove, jemuž v pátek akcie poskočily o osm procent. Na rozdíl od GameStopu jde ale v případě Top Glove o ziskovou firmu, dokonce jde o největšího producenta latexových rukavic na světě.

Poptávku navíc posílila pandemie. Za loňský rok akcie společnosti sice vystřelily o 290 procent, v posledním kvartále, kdy začala být dostupná vakcína proti koronaviru, ale o 40 procent opět spadly. Zatím navíc není jasné, jakého efektu se asijské skupině podaří dosáhnout, protože malajský trh je více regulovaný.

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč