17. července 2014 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Valná hromada Pražských služeb schválila akvizici za 950 milionů

Vůz Pražských služeb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Pražských služeb. | foto: Pražské služby

PRAHA Prahou většinově vlastněná akciová společnost Pražské služby udělala poslední krok k ovládnutí více než pětinového podílu, který ve firmě drží menšinoví akcionáři. Hodnota celého obchodu by neměla přesáhnout 950 milionů korun. Akvizici, kterou posvětilo pražské zastupitelstvo, ve čtvrtek schválila mimořádná valná hromada společnosti. Zároveň rozhodla o vyčlenění komerčních aktivit firmy do dceřinné společnosti. Sdělil to ředitel Patrik Roman.

"Rozhodnutím valné hromady začíná proces odkupu akcií," uvedl ředitel. "Vyhotoví se návrh smlouvy, který zveřejníme na webových stránkách, kde menšinoví akcionáři mimo jiné najdou návod, jak postupovat a na koho se obracet," doplnil.

Hlavní město drží 76,92 procenta akcií Pražských služeb. Zbytek patří šesti dalším subjektům. Největší část (19,3 procenta) vlastní Northward Holding Limited, která ji před časem koupila od skupiny Natland.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha obchod připravovala několik let. Jako vlastník totiž bude moci v souladu se zákonem a bez výběrového řízení zadávat Pražským službám miliardové tendry na svoz odpadu. Dosavadní smlouva skončí v závěru října, hlavní město ale do tohoto termínu nestihne akvizici dokončit. Radní proto tento týden rozhodli o dočasné zápůjčce akcií od firmy Northward Holding Limited do doby, než se podaří menšinový podíl ovládnout.

Největší spory se dosud vedly kolem ceny podílu ovládaného firmou Northward Holding Limited. Posudky se výrazně lišily. Začínaly na částkách kolem 400 milionů, později město mluvilo o 700 milionech. Nakonec bude podíl stát zhruba 800 milionů a a oproti původním plánům jej nekoupí přímo město, ale Pražské služby. Praha se zavázala investovat maximálně 300 milionů korun. Ředitel Pražských služeb řekl, že cena minority vychází ze znaleckých posudků, které si nechala firma zpracovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz