13. května 2011 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Valná hromada Sazky odvolala Ječmínka

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Mimořádná valná hromada společnosti Sazka dnes odvolala z funkce místopředsedu představenstva Romana Ječmínka. Řekl mluvčí Sazky Jan Tuna. Valná hromada byla svolána na žádost majoritního akcionáře, Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV).

Podle ČSTV Ječmínek poškodil podáním žádosti o insolvenci dobré jméno společnosti Sazka. Sazka je od konce března v úpadku.

Čtěte také:

"ČSTV svůj návrh odůvodnil tím, že dosavadní místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek poškodil podáním žádosti o insolvenci dobré jméno Sazky, což se negativně promítlo v ekonomických výsledcích společnosti. Majoritní akcionář svůj návrh dále zdůvodnil tím, že se cítí veřejnými prohlášeními a činy, které Roman Ječmínek v poslední době činí, velmi poškozen," uvedl Tuna.

Ječmínek řekl, že výsledek pro něj nebyl překvapením a očekával jej již delší dobu. "Na mé odvolání totiž stačil hlas majoritního akcionáře, kterým je ČSTV. Připomnělo mi to dnes doby normalizace. Prostě si potřebovali najít vnitřního nepřítele," řekl Ječmínek. Ohledně Sazky se bude Ječmínek podle svých slov angažovat i nadále jako jeden z akcionářů a zástupce Autoklubu.

Mimořádná valná hromada dnes zároveň většinou hlasů schválila odvody do Občanského sdružení Zelený ostrov. Tento krok může podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla ovlivnit uznání více než osmimiliardové pohledávky OSZO za společností Sazka. Ve čtvrtek přitom ČTK řekl, že ji považuje za neoprávněnou.

Vše o kauze Sazka


Podle Ječmínka rozhodnutí o odvodech odporuje všem zákonům ČR a především insolvenčnímu zákonu. "Cílem je jediné, a to pokusit se o nemožné a protlačit uznání osmimiliardové pohledávky," upozornil Ječmínek. Zároveň uvedl, že Autoklub na hromadě protestoval proti tomu, aby se o návrhu vůbec hlasovalo a že proti tomuto bodu vystoupil i Ertl s tím, že je to nepřijatelné.

Sdružení OSZO vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a ve sporu ohledně pohledávky jsou rozděleny zhruba na dvě poloviny. Insolvenční správce Josef Cupka, který pohledávky za Sazkou roztřídil na oprávněné a neoprávněné, si k pohledávce OSZO vyžádal další informace. Následně o jejím uznání rozhodne.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.