Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vaněk: Místo masa prodávají vodu. Chceme být levní, hájí se Albert

Šéfkuchař Zdeněk Marcín a Roman Vaněk kritizují masné výrobky z obchodů Albert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfkuchař Zdeněk Marcín a Roman Vaněk kritizují masné výrobky z obchodů Albert | foto: stream.cz

PRAHA Známý gurmet a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk kritizuje obchody Albert, které prodávají mezi masem i výrobky uměle napuštěné vodou a chemickými stabilizátory. Řetězec teď čelí vlně nevole mezi zákazníky. Pošramocenou pověst hájí tím, že chce lidem nabídnout i levné potraviny.

V nejnovějším vydání internetového pořadu Peklo na talíři si Vaněk vzal na paškál nabídku masa v obchodním řetězci Albert. Jeho zákazníky varuje před takzvanými masnými výrobky a polotovary, které obsahují maso pouze zčásti.

ČTĚTE TAKÉ:

„Tady Albert nalepil, že tohle maso napíchaný vodou a plný éček, je za výhodnější cenu. Jenže tady ty šmejdi počítají s lidskou blbostí,“ říká zakladatel Pražského kulinářského institutu nad balením vepřové kýty, která obsahuje jen 80 procent masa. Běžná kýta bez umělých přísad totiž v ceně na kilogram vychází úplně stejně.

Vaněk v pořadu uvádí víc příkladů. Třeba výrobek z mletého masa je masem ve skutečnosti pouze z poloviny, zbytek tvoří voda a chemické stabilizátory. Kritický díl seriálu se začal hojně šířit po českých sociálních sítích a řada zákazníků se s ním obrátilo i přímo na Albert.

Masné výrobky

  • Prodej masných výrobků je běžný u všech českých obchodních řetězců. Jedná se o produkty vyrobené z celého, posekaného nebo mletého jatečního masa s přídavkem dalších surovin, přísad a různých pochutin.
  • Nejčastěji jsou upraveny uzením, vařením, pečením, výjimečně jsou syrové – čajovky, bílé a vinné klobásy.
  • Jsou určené k přímé spotřebě nebo k další tepelné úpravě před spotřebou – ohřátí, vaření, smažení.

Server Lidovky.cz oslovil řetězec s žádostí o reakci ve středu.

Slíbené vyjádření ale nepřišlo ani následující den odpoledne. „Diskuzi sledujeme, ale nechceme se unáhlit. Zjišťujeme další informace,“ vysvětlila mluvčí Albertu Dagmar Krausová.

V souvislosti s nespokojenými zákazníky odkazuje Krausová na vyjádření firmy na Facebooku. V něm síť obchodů hájí svůj sortiment s tím, že chce zákazníkům nabídnout i levnější alternativy skutečného masa.

„Albert chce svými řadami mas a masných výrobků pokrýt poptávku svých zákazníků, a to jak z pohledu kvality, tak z pohledu ceny.

Zákazník má tedy vždy na výběr, který produkt a jakého složení si koupí,“ stojí v prohlášení, které se však s přívětivou odezvou facebookových komentářů spíše nesetkalo.

Výrobky z nejprodávanějších

Po zveřejnění tohoto článku se řetězec Albert odhodlal k obšírnějšímu prohlášení, které zaslal v pátek večer. Přinášíme ho v plném znění:

Všechny produkty, které jsou v supermarketech a hypermarketech Albert nabízeny zákazníkům, podléhají přísným kritériím kvality a jsou odebírány pouze od prověřených a certifikovaných dodavatelů a prodávány v souladu s legislativními normami platnými v České republice. Naše zákazníky transparentně informujeme o složení jednotlivých výrobků. 

Svým portfoliem mas a masných polotovarů plně pokrýváme poptávku našich zákazníků, a to jak z pohledu kvality, tak z pohledu ceny. Zákazník má tedy vždy na výběr, který produkt a jakého složení si koupí. Veškeré zboží, které je nabízeno v naší prodejní síti je bezpečné a jeho původ je plně dohledatelný.

Masné polotovary jsou pro snadnější orientaci zákazníků označeny barevně odlišnými etiketami tak, aby nedocházelo k jejich případné záměně. Přesto jsme připraveni znovu přehodnotit srozumitelnost našeho značení a i nadále ji zlepšovat.

Zařazením masných polotovarů do nabídky jsme reagovali na poptávku ze strany našich zákazníků. Jedná se o jedny z nejprodávanějších položek v této kategorii potravin, a to nejen v prodejnách Albert, ale napříč celým trhem.

Naše prodejny jsou pod trvalým dozorem SVS a SZPI. Také v posledních dnech proběhly kontroly masa a masných polotovarů ze strany zmíněných institucí. Z kontrolních protokolů nevyplývá žádné pochybení společnosti Ahold Czech Republic v této oblasti.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.