9. května 2018 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vanilka stojí už více než stříbro. Může za to cyklon, který poškodil plantáže

Zmrzlina z pravé vanilky může být za chvíli cenným zbožím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrzlina z pravé vanilky může být za chvíli cenným zbožím. | foto: Shutterstock

LONDÝN V posledních dvou letech se výrazně zvýšila cena vanilky. Za kilogram této oblíbené příměsi do dortů, alkoholických nápojů, krémů či parfémů se nyní platí kolem 600 dolarů (13 000 korun), stojí tak více než stříbro. Hlavním důvodem je kromě vysoké poptávky i cyklon Ava, který v březnu poškodil mnoho vanilkových plantáží na Madagaskaru.

Z tropického ostrova u jihovýchodního pobřeží Afriky pochází kolem 75 procent celosvětové produkce vanilky.

Pěstování vanilky je přitom obtížné, poznamenává zpravodajský server BBC. Vanilka se získává z květu zvláštního druhu orchideje a po šafránu je druhým nejdražším kořením vůbec. Její přírodní extrakt se vyváží buď ve formě silného hnědého vonného likéru, nebo jako drcený prášek používaný v potravinářství. To jsou ony malé černé tečky, někdy patrné ve vanilkové zmrzlině.

Na trhu se prodává rovněž umělý vanilin získávaný ze dřeva a někdy dokonce i z ropy. Podle analytiků se nyní bude používat častěji, protože firmy nebudou za přírodní vanilku chtít připlácet.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!