6. prosince 2009 22:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vánoční nákupní horečka začala. Do obchodů zamířilo o třetinu více lidí

vánoční nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Druhý adventní víkend přilákal do obchodů až o třetinu více lidí, než je běžné během roku. V pátek a v sobotu nakupovali zejména na Mikuláše, celý víkend pak suroviny na pečení cukroví a vánoční dárky.

"Proti minulému víkendu jsme zaznamenali nárůst počtu zákazníků o 17 procent, tržby vzrostly až o 30 procent," uvedl ředitel komunikace společnosti Ahold Libor Kytýr. Prodejny v rámci maloobchodního řetězce Albert podle něj nepocítily meziroční úbytek zákazníků ani snížení objemu nákupů. Spíše se měnila jejich struktura a lidé například více kupovali privátní značky.

Hitem jsou LCD televize
Uplynulá sobota a neděle byly podle mluvčího řetězce obchodů s elektronikou Proton-Euronics Bohuslava Komína co do tržeb i počtu zákazníků srovnatelné s minulým rokem. "Proti předchozímu víkendu jsme zaznamenali nárůst zhruba o deset procent. Po dlouhé době to byl jeden z těch lepších víkendů," dodal. Hitem mezi vánočními dárky podle něj zůstávají od loňska LCD televize, které jsou ale letos až o třetinu levnější.

V hypermarketech Tesco stoupl podle mluvčí Evy Karasové prodej jednotlivých druhů zboží až o 50 procent. "Zákazníci nejvíce nakupovali dárky a potraviny. Největší zájem je o hračky, oděvy, elektroniku, drobné elektro a kosmetiku. Z potravin zákazníci nejvíce nakupovali cukrovinky, mandarinky, banány a ořechy na Mikuláše a vše, co je třeba na pečení," uvedla.

Specialitou letošních Vánoc je nástup slev v mnoha obchodech ještě před svátky. Nápor nakupujících by měl vyvrcholit o Zlaté neděli. Další nával pak očekávají po Vánocích, kdy lidé začnou tradičně vyhledávat zlevněné zboží.

ČTK, Lidovky.cz