Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vánoční nákupy: ČEZ posiluje v Turecku, Babiš v Maďarsku

Logo ČEZ a Agrofert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ a Agrofert | foto: Lidovky.cz

PRAHA ČEZ nakoupil akcie turecké firmy Akcez, Agrofert Andreje Babiše pohltil distribuční síť zemědělských komodit pokrývající celé Maďarsko. Obě firmy tak svými obchody získají kontrolu nad významnými distribučními firmami v oblasti jejich podnikání.

ČEZ rozšiřuje podíl v turecké energetice

ČEZ a turecká Akkök Group podepsaly smlouvu o odkoupení celkem 45 procent akcií distribuční firmy Akcez od turecké elektrárenské společnosti Akenerji. ČEZ o tom informoval na svých internetových stránkách. Hodnota celého odkoupeného podílu je téměř 224,9 milionu tureckých lir (2,4 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Smlouvu ještě musí schválit turecký energetický regulační úřad. ČEZ i Akkök Group podle ní v Akcezu získají každá 22,5 procenta. Akcez od státu koupil v roce 2009 distribuční společnost Sedas, která dodává elektřinu asi 1,3 milionu zákazníků v průmyslové oblasti na severozápadě Turecka.

Společnost Akenerji, která podíl v Akcezu prodává, je od počátku společným podnikem ČEZ a Akkök Group. Česká a turecká firma v ní drží od roku 2009 společně asi tříčtvrtinový podíl, ostatní akcie Akenerji se volně obchodují.

Babiš a maďarské zemědělské komodity

Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše ke konci listopadu dokončila převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Letošní obrat převzatých aktivit bude zhruba 2,7 miliardy korun, do Babišova holdingu přejde 445 zaměstnanců.

Zároveň Babiš získá čtyři dceřiné zemědělské firmy, které hospodaří na více než 7000 hektarech půdy a věnují se hlavně chovu prasat s zpracování vepřového. Agrofert o tom dnes informoval, kupní cenu neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Díky transakci skupina Agrofert získala vlastní distribuční a obchodní síť pokrývající celé území Maďarska a stala se jedním z hlavních podniků na maďarském trhu působících v této oblasti, uvedla firma. V příštím roce zde Agrofert očekává další významný nárůst tržeb.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Skupina podniká také v lesnictví, obchoduje rovněž se zemědělskou technikou. Se svými 27 000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!