19. prosince 2010 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vánoční nákupy potěšily obchodníky. Sobota byla nejsilnějším dnem roku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vánoční nákupy vrcholí, obchodní řetězce o čtvrtém adventním víkendu navštívilo až o polovinu víc zákazníků než o běžném víkendu. Tržby se tak prodejcům zvýšily o desítky procent. Prodej roste také ve srovnání s loňským předvánočním obdobím.

V obchodních domech Tesco během tohoto víkendu nakupovalo o polovinu více lidí ve srovnání s běžným víkendem. Podle mluvčí Teska Evy Karasové pořizovali zákazníci především potraviny a alkohol. Řetězec ale registruje také větší počty prodaného oblečení, kosmetiky, hraček a elektroniky. "Průměrná hodnota nákupu se oproti běžnému víkendu zvýšila na dvojnásobek," uvedla Karasová. V porovnání s loňským obdobím před svátky prodeje Teska o tomto víkendu vzrostly o šest procent.

Sobota nejlepším dnem roku
"Sobota byla náš nejsilnější den roku," sdělil jednatel společnosti
Globus Petr Vyhnálek. Do obchodů Globus podle něj zavítal dvojnásobný počet lidí ve srovnání s běžným víkendem. Prodeji také pomohlo to, že řada lidí kvůli sněžení odložila nákupy na víkend, dodal Vyhnálek.

Společnost Ahold, provozující síť supermarketů a hypermarketů Albert, hlásí proti běžnému víkendu růst tržeb o téměř polovinu. V porovnání s
předvánočními prodeji v loňském roce obchodům vzrostly tržby o více než deset procent, uvedl mluvčí Aholdu Lukáš Hora. Velký zájem byl podle Hory o hračky, jejichž prodej oproti loňskému roku vzrostl o 70 procent. O pětinu se zvýšil prodej čerstvých potravin jako masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Rok 2010 v obrazech

Mluvčí Aholdu očekává, že během příštího týdne budou lidé nadále nakupovat zejména čerstvé potraviny a také nápoje. "Většinu dárků lidé už nakoupili, ale čekáme ještě nákupy na poslední chvíli," dodal Hora.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!