28. prosince 2014 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Družstevníci, kteří vyrábějí vánoční ozdoby, konečně v plusu. Díky USA

V České republice je největším výrobcem ručně foukaných a malovaných skleněných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České republice je největším výrobcem ručně foukaných a malovaných skleněných... | foto: ČTK

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Segment českých vánočních ozdob nabírá dech. Po letech poklesu čeká Družstvo Vánoční ozdoby ze Dvora Králové nad Labem růst prodeje přibližně o 20 procent. Zvýšil se odbyt hlavně do Německa a USA. Obecně ale lidé na ozdobách, jakožto zbytném zboží, stále šetří.

Družstvu výrobců ozdob patří k největším výrobcům ručně foukaných skleněných ozdob v Evropě pomohl k růstu prodeje zejména zvýšený odbyt ozdob do Německa a do USA, řekl předseda družstva Miroslav Šorma.

„Spojené státy se letos vrátily mezi naše větší odběratele. Je to dáno tím, že jeden náš stálý zákazník v USA objednal výrazně více dražšího luxusního zboží,“ řekl Šorma. Dalšími hlavními odbytišti podniku jsou Itálie, Francie, Švýcarsko a Rakousko. Celkem do zahraničí směřuje asi 95 procent produkce dvorských sklářů.

Stříbrné koule čekají na to, až se ozdobené stanou součástí Vánoc.
Ruční zdobení ozdoby, která zkrášlí vánoční strom.
Každá z několika stovek barev ozdoby může mít až šest efektů - lesk, mat,...
Třpytkový posyp patří k posledním fázím ručního zdobení vánoční ozdoby.

Hospodaření družstva by díky růstu tržeb mělo letos skončit kladným výsledkem kolem 2,5 milionu korun po loňské ztrátě 2,3 milionu korun. Družstvo má v trvalém poměru téměř 100 zaměstnanců, v sezonní výrobní špičce má skoro 160 pracovníků. Vedle hlavního provozu ve Dvoře Králové družstvo sezónně na sedm až osm měsíců rozjíždí výrobu i v provozu v Horním Bradle na Chrudimsku.

Cílem družstva pro rok 2015 je zopakování letošního prodeje. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tomu tak nemělo být. Vzorkové zakázky se našim zákazníkům líbily,“ řekl Šorma. Upozornil však, že krize v segmentu ozdob ještě zdaleka nepominula. „Lidé stále za zbytné zboží moc utrácet nechtějí. V jižní Evropě krize trvá dál,“ řekl Šorma.

Dvorské družstvo se s poklesem potýkalo déle než deset let. Rekordních tržeb firma dosáhla v roce 2000, a to 286 milionů korun. Od té doby jí prodej postupně klesal až na loňských dosud nejnižších 44 milionů korun. Produkce vánočních ozdob má v Podkrkonoší dlouhou tradici. Nynější družstvo, které má asi 70 členů, vzniklo v roce 1931.

V současné nabídce družstva je více než 80 000 výrobků.

V současné nabídce družstva je více než 80 000 výrobků.

Najdete na Lidovky.cz