6. června 2012 16:33, aktualizováno 30. 8 17:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Varování před cestami do Egypta nás poškozuje, stěžují si cestovky

Turisté v Šarm aš-Šajchu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté v Šarm aš-Šajchu | foto: Reuters

PRAHA Varování ministerstva zahraničních věcí před cestováním na Sinajský poloostrov a do egyptských velkoměst prodej zájezdů do této destinace nepochybně poškodí. Shodli se na tom zástupci cestovních kanceláří. Jak moc prodej zájezdů do Egypta klesne, zatím podle nich není možné odhadnout. Některé cestovky ale už nabízejí možnost změny cílové destinace.

Současně kritizují ministerstvo zahraničních věcí. "Vydat varování a neříct, o co konkrétně jde, je hloupé a nebezpečné," řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Pokud ministerstvo mělo informace o možném teroristickém útoku, mělo to oznámit. Přitom podle Papeže úřad na dotaz, zdali je situace natolik vážná, aby bylo nutné turisty ze země stahovat, uvedl, že riziko takovéhoto charakteru v Egyptě nehrozí.

ČTĚTE VÍCE:

Okolní země varování nevydaly

Podle ředitele cestovní kanceláře Exim Tours Ferida Nasra by v případě akutní bezpečnostní hrozby měly reagovat i úřady jiných zemí. Žádná z okolních zemí obdobné varování prý ale nevydala.

Na výzvu již zareagovala například Cestovní kancelář Fischer, která zákazníkům umožní bezplatnou změnu cílové destinace. Pokud budou mít klienti obavy, cestovní kancelář jim místo Sinajského poloostrova nabídne jinou destinaci v zemi, uvedl mluvčí Jan Osúch. Výměny klientům umožní rovněž Exim Tours a Čedok, Firo-tour podle mluvčí Pavlíny Pešové zatím zvažuje, jakých termínů dovolených se bude tato možnost týkat.

Ministerstvo zahraničí dnes důrazně varovalo české občany před cestami na Sinajský poloostrov v Egyptě včetně turistických letovisek. Zvýšené riziko turistům hrozí rovněž ve velkých městech, jako je Káhira a Alexandrie a dále u hranic s Libyí a v deltě Nilu. Individuální turistiku do země úřad nedoporučil vůbec. Informaci, že důvodem varování je potenciální hrozba teroristického útoku, připustil po několika hodinách. Vloni v této zemi čeští turisté podle Českého statistického úřadu strávili na 208 000 dovolených.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!