Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Varování před Huawei a ZTE necílí na uživatele mobilních telefonů, uvedl úřad

Ekonomika

  15:25
Praha - V pondělí vydané varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE nemíří na běžné uživatele. Lidé, kteří používají telefon či router těchto značek, nečelí kvůli tomu žádnému zvláštnímu riziku, uvedl v pátek NÚKIB v tiskové zprávě.

Premiéra modelů Huawei Mate20 foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Kvůli varování před Huawei a ZTE zasedne Bezpečnostní rada státu. Rizika se musí prokázat, říká Babiš

 Záležitost v pátek ráno probírala Bezpečnostní rada státu (BRS). Babiš poté v tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí o stažení mobilních telefonů Huawei ve veřejné správě bylo unáhlené. BRS zdůraznila právo úřadu varování vydat, současně ale zdůraznila, že mu nepřísluší hodnotit právní prostředí a politickou situaci jiných zemí.

Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš v pátek České televizi řekl, že společnost Huawei požádala vládu o audit. Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády.

V pátek však premiér uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil. „Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ uvedl Babiš v tiskové zprávě. BRS v tom smyslu přijala i usnesení.

Podle další části usnesení rady je třeba při zadávání veřejných zakázek souvisejícími s těmito systémy dbát o zachování kyberbezpečnosti. „(BRS) doporučuje, aby v zadávacím řízení, která se týkají informačních systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, nebyli znevýhodněni žádní účastníci bez závažných důvodů, které by souvisely s národní bezpečností,“ stojí dál v usnesení. Rada také zdůraznila, že ČR zůstává otevřena všem legitimním zahraničním investicím.

Úřad je oprávněn vydat varování nezávisle na vládě

Členové rady konstatovali, že NÚKIB je oprávněn vydat varování nezávisle na vládě. „NÚKIB je při vydání varování zcela nezávislý na vládě. Vláda, BRS ani předseda vlády nemohou nařídit stažení nebo přepracování takového varování,“ uvedl Babiš. Současně ale rada také uvedla, že NÚKIB není příslušný hodnotit mezinárodněpolitickou situaci ani právní prostředí v jiných státech. Úřad ve varování napsal, že Huawei a ZTE jsou s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.

NÚKIB dopoledne uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. „Varování se dotýká primárně informačních a komunikačních systémů těch subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Ti jsou povinni varování zohlednit v analýze rizik a na základě výsledků této analýzy učinit patřičná rozhodnutí a příslušná opatření,“ uvedl úřad.

Varování podle NÚKIB neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat. „Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o výši rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne,“ dodal NÚKIB. Úřad se chystá vládě dodat právní analýzu.

Autor: