Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákaz vatových tyčinek z plastů? Za ekologické varianty si lidé připlatí

Vatové tyčinky do uší (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatové tyčinky do uší (ilustrační snímek). | foto: Pixabay.com

PRAHA Vatové tyčinky do uší nemusí být vždy vyrobené z plastu, existuje několik ekologičtějších materiálů, které se v přírodě lépe rozloží. Zákazníci si za tuto „eko verzi“ připlatí. Obavy některých zákazníků, že by vatové tyčinky vymizely úplně, nejsou na místě.

Od letošního roku už Italové v obchodě neseženou tyčinky do uší vyrobené z plastu, mohou si zakoupit pouze ty z biologicky odbouratelných materiálů. Tímto krokem se Itálie stala první zemí v Evropské unii, která plošně zakázala prodej plastových tyčinek. Za dva roky může stejný scénář nastat i v České republice, Evropská unie totiž usiluje o to, aby plastové tyčinky a další jednorázové plasty od roku 2021 z obchodů zmizely.

Zákaz plastových tyčinek a jednorázových plastů

  • Krok k omezení jednorázových plastů podnikla kromě Itálie i Evropská komise, která už loni v květnu navrhla zákaz plastových brček, nádobí, tyčinek do uší a dalších jednorázových výrobků. Evropský parlament a členské státy v návrhu následně provedly mírné změny. Zákaz, který by měl začít platit v roce 2021, nyní čeká na opětovně předložení Evropskému parlamentu a finální schválení členských států.
  • Zákaz, který by měl - s určitými výjimkami - začít platit za dva roky, se má týkat nejen často zdůrazňovaných brček nebo čistítek na uši, ale i jednorázových plastových příborů, talířů či polystyrenových obalů a hrnků na potraviny a nápoje určené k okamžité spotřebě a také dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.
  • Od roku 2025 by měl v EU existovat také závazný cíl 25 procent výroby PET lahví z recyklovaného materiálu, od roku 2030 by to mělo být procent 30.

Tato zpráva řadu Čechů, zejména na sociálních sítích, zneklidnila. Někteří poukazovali na údajnou nesmyslnost zákazu plastových tyčinek, druzí zase vyjadřovali obavy z toho, čím je nahradí. Zákazníci se však nemusí bát, tyčinky do uší se bez plastu obejdou, pouze výsledná cena výrobku z ekologického materiálu je většinou vyšší.

Vyšší náklady, vyšší cena

Momentálně se dá u nás v obchodě nebo drogerii zakoupit balení klasických vatových tyčinek už od 10 korun. Balení obsahující stejný počet kusů tyčinek z rozložitelného materiálu už stojí 30 korun a víc. Ekologické varianty jsou většinou vyrobené z bambusu nebo recyklovaného papíru. Nyní „eko tyčinky“ nabízejí spíše specializovaní výrobci, pokud by začal platit zákaz v celé Evropské unii, tak by museli jít stejnou cestou všichni.

Mezi nejznámější značky hygienických potřeb v Česku patří Linteo. I tato firma nabízí ekologičtější variantu tyčinek, zájem o ně je ale nižší. „Značka Linteo má v současné době v portfoliu 150 ks v boxu. Zájem od obchodních partnerů a potažmo od zákazníků je však prozatím výrazně menší a to z důvodu vyšší ceny oproti plastovým tyčinkám,“ řekl pro Lidovky.cz Petr Špaček, generální ředitel společnosti Melitrade, která prodává výrobky Linteo. Ročně firma Melitrade prodá v průměru 3,5 milionů balení vatových tyčinek s různým počtem kusů, z toho tvoří pouze 50 tisíc balení ekologická varianta.

Aby nedocházelo k ohýbání či lámání výrobku, je nutné u papíru zvýšit gramáž. Ve výsledku bychom tak po zákazu EU za nejlevnější rozložitelné tyčinky na trhu zaplatili zřejmě více peněz.

„Cena dle našich kalkulací bude vyšší zhruba o 10 - 15 %. Papír je obecně dražší než plast a surovina pro výrobu papíru neustále stoupala. Navíc výroba papírové tyčinky je výrazně nákladnější a složitější,“ dodal Špaček.

Proč zrovna tyčinky do uší?

„To si fakt příroda od plastů oddychne,“ okomentoval italský krok jeden z českých uživatelů Facebooku. Na první pohled se může zdát, že je dopad vatových tyčinek na přírodu zanedbatelný, opak je ale pravdou. I přes to, že jsou tyčinky poměrně malým výrobkem, tak patří mezi četné plastové odpady. 

Podle Evropské komise patří mezi deset nejčastějších výrobku z plastů nalezených v mořích, stejně jako například krabičky na jídlo, plastové příbory, tašky, brčka či nafukovací balónky. Italské sdružení na ochranu životního prostředí Legambiente uvádí, že tyčinky do uší tvoří až devět procent odpadu sesbíraného na tamních plážích.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...