10. dubna 2012 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VÁVRA: S nezaměstnaností nebude problém

Nezaměstnanost v Americe překvapivě klesá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v Americe překvapivě klesá | foto: Shutterstock

V pátek nás čeká před otevřením trhů, pravidelná zpráva ohledně nezaměstnanosti v USA. Investoři se soustřeďují především na dva ukazatele: míru nezaměstnanosti a počet nově vytvořených míst.

Tyto dva ukazatele jsou však konstruovány zcela rozdílným způsobem. Počet nově vytvořených míst je tvořen sběrem dat z amerických korporací po celých Spojených státech. Data jsou shromažďována pomocí agentur z více než 410 tisíc míst, zatímco míra nezaměstnanosti se počítá na základě výzkumu provedeného pomocí dotazování předem vybraných respondentů. Dotazováno je celkem 60 tisíc domácností, což představuje asi 110 tisíc jednotlivců na 2025 různých místech USA.

Vybrané domácnosti se nemohou výzkumu zúčastnit více než 4x po sobě a po uplynutí této doby jsou ze vzorku vyřazeny na 8měsíců. Toto se může ještě jedenkrát opakovat a pak jsou vyřazeny na rok. A proto 75 % respondentů ze vzorku odpovídá po měsíci, zhruba polovina po roce.
Protože míra nezaměstnanosti má velikou setrvačnost a nízkou volatilitu, tak nepředpokládám, že v pátek tento ukazatel trh překvapí. Trend je jasný, osobně očekávám pokles nezaměstnanosti.

Co se týká počtu nově vytvořených pracovníchmíst, tak to je daleko těžší predikovat.

Tato položka je značně volatilní (rozhoduje sezonnost, lokální korporátní události atd.). Nicméně nepředpokládám, že po masivním monetárním stimulu a relativně zdravé korporátní sféře, která kumuluje hotovost ve svých rozvahách, by počet nově vytvořených míst v pátek nějak zásadně negativně překvapil.

Aleš Vávra, poradce J&T Bank

Advantage Consulting, s.r.o.
2nd LEVEL SUPPORT MS SERVERS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč