18. září 2009 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Včelaři naříkají: medu je letos velmi málo, jeho cena roste

Včelí roj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včelí roj - ilustrační foto. | foto: internet

LITOMĚŘICE Letošní produkce medu v celé České republice je podprůměrná. Podle včelařů vystavujících na dnes zahájeném veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích chovatelé letos získali zhruba o 40 procent medu méně než v předchozích letech. Cena medu kvůli tomu roste.

Stejně jako loni téměř nebyl tmavý medovicový med, řekl ČTK Petr Táborský z předsednictva Českého svazu včelařů.

Nižší snůšku medu zapříčinilo především počasí. Kvůli velmi rychlému nástupu jara nestihla včelstva patřičně zesílit a využít první vydatnou snůšku z ovocných stromů a řepky. Při kvetení dalších rostlin pak brzdilo sběrací činnost včel deštivé počasí v červnu a červenci. Déšť také neumožnil přemnožení mšic a jiných producentů medovice na stromech, kde včely získávají tmavý medovicový med.

Cena medu roste

Kvůli nedostatku medu roste i jeho cena. Zatímco loni včelaři kilogram medu prodávali zhruba za stokorunu, letošní cena začíná na 120 korunách, za medovicový med včelaři chtějí i 150 korun.

Podle Táborského je na tom s medem pravděpodobně špatně celá Evropa, protože poptávka se stále zvětšuje.

Ceny medu vzrostly i u výkupců, základní výkupní se pohybuje kolem 60 korun za kilogram, před dvěma lety byla poloviční. Ceny medu jsou v Česku ale stále nižší než v okolních zemích, kde včelaři prodávají med běžně za zhruba osm eur (200 korun) za kilogram.

Menší produkci medu zaznamenávají nejen výkupci medu a drobní včelaří, ale i profesionální chovatelé včel, kterých je v ČR asi 80. "Zatím s kým jsem z profesionálů mluvil, tak je na tom hůř o zhruba 40 procent," řekl Táborský.

K výkupcům se svým medem zamířila jen malá část včelařů, většina prodává med ve sklenicích přímo koncovým zákazníkům. Ti by si ale měli podle včelařů s nákupem medu pospíšit, protože většina drobných včelařů už svoji produkci rozprodala.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.