Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Včelařů v Česku přibývá. Bojí se ale levného medu z Ukrajiny

Ekonomika

  6:00
BRNO - Českým včelařům se v posledních letech poměrně daří. Mírně jich přibývá, stejně tak se mírně zvyšuje počet včelstev, kterých bylo nejméně v roce 2008. Aktuální hrozba, která by mohla příznivý trend zvrátit, nyní spočívá v případném celním zvýhodnění Ukrajiny. Poté by trh zahltily levné medy z východu.
Včelí úl (ilustrační foto)

Včelí úl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Potenciální hrozba z východu by s cenami mohla zahýbat. V současnosti včelaři prodávají kilogram medu za zhruba 120 korun, obchodníci si nechávají zaplatit kolem 150 korun.

"Přitom med z východu by mohl stát zhruba 1,8 eura, tedy asi 50 korun. V obchodech se také vyskytují medy z pochybných zdrojů kolem 60 korun za kilo," uvedl na brněnských zemědělských veletrzích Marek Linger z Českého svazu včelařů.

Včela pokrytá pylem

Spotřebitelé se však v posledních letech naučili čím dál více nakupovat med přímo od včelařů, kteří svou produkci bez problémů prodají. Projevilo se to obzvlášť loni, kdy byla slabší sezona. "Je to nejlepší řešení navázat se přímo na včelaře a podívat se, jak med dělá. Tak má zákazník nejlepší garanci, že kupuje kvalitní med," tvrdí Linger.

Včelařů je v Česku kolem 47 tisíc, počet včelstev se pohybuje mezi 500 až 600 tisíci. "Většina z nich má pět až deset včelstev. Ale existuje v republice i několik farem, které mají třeba 500 až 1000 včelstev a včelařením se živí. Pro většinu je to však hobby," řekl Linger.

ČTĚTE TAKÉ:

Přírůstek počtu včelařů se v posledních letech podařil i díky iniciativě krajských samospráv, které s různou intenzitou začátečníky podporují. "Dostanou například dotaci 15 000 korun na založení včelstev. Také je v republice přes stovku dětských kroužků. Sice hodně dětí po skončení školy odpadá, ale přibývají včelaři mezi 30. a 40. rokem, kteří už mají kariéru i rodinu a včely mají jako koníček. I přesto je však průměrný věk pořád poměrně vysoký," řekl Linger.

Chybí divočina

Pro začínajícího včelaře však může nastat problém, kam včelstva umístit. "Hustota zavčelení je u nás téměř nejvyšší v Evropě a chybí nám 'divočina', zástavba je čím dál hustší. Navíc řada lidí má pocit, že jsou alergici na včelí bodnutí a nevidí včely v okolí rádi," uvedl Linger.

Letošní včelařská sezona teprve začíná, produkci může ohrozit sucho. "Báli jsme se po teplé zimě mrazů, které zlikvidovaly část včelstev předloni. Letos naštěstí nepřišly. Pomalu začíná kvést řepka, ale jestli bude sucho, bude mít málo nektaru," doplnil Linger.

Autoři: ,