3. září 2012 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve Francii je přes tři miliony nezaměstnaných. Nejvíce od roku 1999

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Počet nezaměstnaných ve Francii už přesáhl hranici tří milionů. V rozhovorech s médii to potvrdilo několik tamních politiků. Čerstvá čísla budou k dispozici až v příštích dnech, už v červenci ale ke třem milionům mnoho nechybělo. Podle listu Le Figaro bylo přes tři miliony nezaměstnaných ve Francii naposledy v roce 1999.

Míra nezaměstnanosti je na deseti procentech, což je zhruba na průměru Evropské unie. Další nárůst počtu lidí bez práce znamená komplikace hlavně pro prezidenta Françoise Hollandea, jehož úřad je pod palbou kritiky za to, že pro obnovu hospodářského růstu nedělá dost.

ČTĚTE TAKÉ:

Situace bude horší

Překročení hranice tří milionů nezaměstnaných má spíš symbolický než ekonomický vliv. Francouzská média se ale této zprávě velmi obsáhle věnují už od víkendu. Ministr práce Michel Sapin varoval, že situace na trhu práce se bude ještě zhoršovat. Pokračujícím nárůstem počtu lidí bez práce je znepokojen i premiér Jean-Marc Ayrault.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti v EU má dlouhodobě Španělsko. V současné době tam dosahuje asi 25 procent. Rychle je však dohání Řecko, kde přibývá lidí bez práce v důsledku hospodářského propadu a nutnosti zavést reformy, na nichž se Atény dohodly s mezinárodními věřiteli.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz