6. června 2012 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve stavebnictví se bude dál propouštět, trh je nasycen

Stavba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Oživení tuzemského stavebnictví je podle analytiků a stavbařů v nejbližším roce nereálné. Pokračujícímu poklesu odvětví tak bude zřejmě odpovídat i pokračující propouštění zaměstnanců stavebních firem.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více pracovníky v dubnu meziročně klesl o 4,3 procenta, oznámil Český statistický úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle aktuálních údajů zmírnilo stavebnictví v dubnu sice meziroční pokles na 2,7 procenta po březnovém propadu o 6,1 procenta, příliš šanci na výraznější zlepšení výkonu v nejbližším roce ale nemá.

Propouští i velké firmy

"Řada malých firem už musela ukončit svoji činnost, středně velké firmy mají velké potíže a propouštění se už dotklo i velkých firem. Přitom firmy musejí propouštět kvalifikované pracovníky, pro které nemají práci," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Propouštění podle něj zasáhlo i navazující obory typu výroby stavebních hmot, skla nebo keramiky.

Zaměstnanost ve stavebnictví klesne o pět procent

Analytik ČSOB Petr Dufek očekává, že zaměstnanost v českém stavebnictví letos klesne zhruba o pět procent. "Tento údaj však může být zkreslený častějším využívám švarcsystému, který firmám umožňuje snižovat náklady na zaměstnance a dosahovat vedle toho i větší flexibility," sdělil. V letošním prvním čtvrtletí činil podle statistiků průměrný evidenční počet zaměstnanců v českém stavebnictví 225.141 lidí, což je ve srovnání s předkrizovým rokem 2008 úbytek o 17 procent.

Zakázek je málo, developeři odkládají projekty

"Stavebnictví strádá nedostatkem zakázek, a to jak ze soukromé sféry, tak z veřejného sektoru. Jde přitom o dlouhodobý trend, jehož změny se už v letošním roce nedočkáme," uvedl Dufek. Další propad čeká například výstavbu nových bytů, soudí Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. "Trh je nasycen. Na trhu je spousta volných bytů, které čekají na kupujícího. Není proto potřeba stavět další nové byty. Developeři jsou nuceni své projekty odkládat," řekla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Šéf stavařského svazu neočekává obrat k lepšímu pravděpodobně ani v roce 2013. "Pokud bude vláda nadále pokračovat ve své politice škrtů, dopady do zaměstnanosti jsou zřejmé. Bude pokračovat trend snižování počtu pracovníků v celém odvětví stavebnictví," uzavřel prezident SPS Matyáš.

Lidovky.cz, ČTK