19. ledna 2011 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve třech zemích v EU stavebnictví klesá: v Česku se bude propouštět

Stavba dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Stavebnictví se letos oproti předchozímu roku propadne o 5,5 procenta. I když jsou stavaři ve svých očekáváních o trochu optimističtější, stále se shodují na tom, že pokles stavebního trhu, který udeřil v loňském roce, bude pokračovat.

"Jsou jen tři země v Evropě, kde bude stavebnictví klesat ještě v roce 2011, a těmi jsou Irsko, Portugalsko a Česká republika," řekl generální ředitel společnosti Eurovia Martin Borovka na úterním setkání lídrů českého stavebnictví.

Stavaři dávají propad za vinu příliš radikálnímu zaškrcení investic státu do dopravní infrastruktury. A to nejen do nové výstavby, ale i do údržby a opravy komunikací.

ŘSD dostane jen 4 miliardy na opravy
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostane letos od ministerstva na opravy jen čtyři miliardy korun, na opravu děravých silnic prvních tříd chtělo přitom devět miliard.

"Údržba a opravy silnic byly zastaveny už v září loňského roku. To se významně na poklesu stavební produkce projevilo," řekl LN Petr Čížek, jednatel Swietelsky stavební a předseda Sdružení pro výstavbu silnic a dálnic Praha. Podle něj se to dotklo nejen firem, které se na opravy povrchů vozovek specializují, ale i těch velkých.

České stavebnictví

"I velké společnosti jsou na údržbě silnic závislé, protože mají část příjmů ze svých obaloven a výroben asfaltových směsí," podotýká Čížek.

Útěchou však je, že od roku 2012 chce dát ministr dopravy Vít Bárta na opravy a údržbu silnic o více.

Čtěte více

V následujícím období očekávají stavební firmy především další propad objemu veřejných zakázek. "Například letos se nevypíše žádná velká stavební zakázka," upozorňuje Čížek.

S tím souvisí klesající vytíženost kapacit firem. "Vytíženost kapacit je v současnosti na nejnižším bodu od roku 2007, kdy jsme stavebnictví začali sledovat," uvedl Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která výzkum mezi stavebníky pravidelně provádí.

Firmy propouštějí
Kvůli úbytku zakázek stavební firmy stále propouštějí. Například Strabag se chystá propustit řádově stovky lidí ze současných zhruba 2500 zaměstnanců.

"Jako první to samozřejmě postihne sezonní pracovníky. Nechtěli bychom sahat do produktivních pracovníků, kteří jsou skvělí na stavebních strojích, v přípravě staveb, kalkulacích a podobně," uvedl předseda představenstva Strabagu Jaroslav Katzer.

Staveniště (ilustrační foto)

Pokles počtu zaměstnanců bude podle něj zhruba přímo úměrný poklesu prací, který společnost letos očekává na úrovni deseti až patnácti procent. Stavebnictví by se mělo začít pomalu rozbíhat až v příštím roce.

Firmy očekávají v roce 2012 růst o 1,6 procenta. Tuzemská stavební výroba zmírnila podle posledních čísel Českého statistického úřadu pokles už loni v listopadu na 0,1 procenta.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše je ale zlepšení výkonu odvětví jen zdánlivé. Za lepším výsledkem je podle něj například urychlené dokončování solárních elektráren v závěru roku 2010 nebo nízká srovnávací základna z roku 2009.

Najdete na Lidovky.cz