5. září 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve USA zavřeli dalších pět bank, krachlo jich už téměř devadesát

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Regulátoři ve Spojených státech uzavřeli dalších pět menších bank. Od začátku roku tak v zemi zkrachovalo již 89 finančních ústavů. Bankovní sektor se totiž stále potýká s negativními důsledky špatných úvěrů. Informovala o tom agentura Reuters. V celém loňském roce uzavřeli regulátoři v USA 25 bank. O rok dříve to byly pouhé tři banky.

Největší z pěti nově uzavřených bank je společnost Vantus Bank s celkovými aktivy 458 milionů dolarů (8,2 miliardy Kč) a vklady kolem 368 milionů dolarů. Dalšími uzavřenými bankami jsou InBank, Platinum Community Bank, First Bank of Kansas City a First State Bank of Flagstaff. Pád těchto pěti bank bude Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) stát asi 401,3 milionu dolarů.

Většina bank, které jsou nuceny skončit, se potýká s dramatickým růstem objemu nesplácených úvěrů. V důsledku finanční krize se zvyšuje počet lidí a firem, které nejsou schopny hradit své závazky. Pokud je banka, která tyto subjekty úvěruje, špatně kapitálově vybavena a nemá dostatečné rezervy, situaci obvykle nezvládne.

FDIC, která je obdobou českého fondu pojištění vkladů, koncem minulého měsíce uvedla, že počet problémových bank a spořitelen ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 416 ze 305 v předchozích třech měsících.

Předsedkyně FDIC Sheila Bairová předpověděla, že počty problémových bank a krachů zůstanou zvýšené i poté, co v ekonomice začne oživení.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…