11. listopadu 2014 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve Via Chemu zbylo půl miliardy, jsou ale v zadlužené chemičce

Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Až na radnicích Prahy 10 a Prahy 6 zasednou noví radní, čeká je velký kus práce. Vymáhání stovek milionů korun, o které jejich městské části přišly v kauze Key Investments. Teoreticky by teď mohli být o něco moudřejší.

V insolvenci společnosti Via Chem Group, v jejíchž dluhopisech utopily předchozí administrativy radnic největší částky, byl totiž konečně dokončen znalecký posudek k určení hodnoty společnosti. Z něj se dá odhadnout, kolik peněz zbyde na podvedené městské části. Jediný majetek firmy spojené s aférou Key Investments ale podle všeho zbývá ve ztrátové chemičce Spolchemii.

Pád Via Chem Group.

Pád Via Chem Group.

Žně se nekonají

Moc milé zprávy to ale nejsou. Znalecká společnost Bohemian Appraisal stanovila odhadovanou hodnotu Via Chem Group na 570 milionů korun. Z toho 212 milionů by mělo připadnout zajištěným věřitelům, což městské části samozřejmě nejsou. Celkem tak zbývá něco málo přes 350 milionů korun. Vzhledem k tomu, že do insolvence Via Chemu se přihlásilo celkem 63 věřitelů s pohledávkami za necelé tři miliardy (z toho přibližně 100 milionů korun insolvenční správkyně popírá), žádné velké žně se nedají očekávat.

Jedná se navíc o hypotetickou hodnotu, která může ve finále být vyšší, nebo pochopitelně podstatně nižší. A pokud si posudek pořádně prostudujeme, je jasné, že mnohem pravděpodobnější je druhá varianta.

Pro vysvětlenou, v podstatě jediným skutečně hodnotným aktivem Via Chemu zůstává podíl v ústecké chemičce Spolchemii (Spolek pro chemickou a hutnickou výrobu), v níž vlastní zhruba třetinový podíl. Už to je tématem samo o sobě. V roce 2011 totiž vlastnil Via Chem dvoutřetinový podíl. Kam se chybějící akcie chemičky poděly, nikdo netuší.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz