Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 10 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ve zlínském Mitasu začala stávka, na mítink za vyšší mzdy přišly stovky lidí

Stávka ve zlínském Mitasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka ve zlínském Mitasu | foto: ČTK

ZLÍN Ve zlínském závodu společnosti Mitas, která vyrábí hlavně zemědělské a průmyslové pneumatiky, byla v úterý po poledni dvouhodinová výstražná stávka. Zapojilo se do ní asi 500 lidí, řekl předseda odborové organizace Vladislav Jandásek. V závodě pracuje zhruba 700 lidí. Odbory již delší dobu požadují zvýšení mezd, dosud se však s vedením společnosti nedohodly.

Na úterý připravily odbory také stávkový mítink, na místo v blízkosti závodu dorazilo několik set lidí s transparenty, řada jich pískala na píšťalky. Nesli transparenty s nápisy „Za poctivou práci odpovídající mzdu“, „Šéfové kynou, dělníci hynou“, „KonecLevnePrace“, „Platím účty, živím rodinu, za 14 000 dřu bídu a vidím mizinu“. Přijeli i zástupci dalších odborových svazů, kteří akci podporují, včetně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.

Stávka ve zlínském Mitasu
Stávka ve zlínském Mitasu

Stávková pohotovost v závodu platí od 10. března. Do pondělní stávky se zapojily všechny provozy s výjimkou hasičů či elektrikářů. Akce by podle Jandáska měla vyjednávání výrazně posunout, další jednání je naplánováno na 20. dubna. „Teoreticky by tam k dohodě dojít mohlo, byť to nebude oficiálně kolektivní vyjednávání,“ uvedl Jandásek. Podle něj však není vyloučeno, že se do té doby stávka bude opakovat. Jandásek nechtěl vyčíslit ztrátu, kterou majiteli dnešní stávka způsobila. „Někoho z vedení to ale asi bolet bude,“ uvedl.

Lidé ve zlínském závodě podle něj vydělávají průměrně 14 000 či 15 000 korun čistého měsíčně. „Na třísměnný chemický provoz je to nepřijatelné. Náš požadavek je, že by mzda měla být 19 000 nebo 20 000 korun čistého,“ řekl Jandásek. V otrokovickém závodě Mitas jsou podle něj mzdy o asi 5000 korun vyšší, v otrokovickém výrobci pneumatik Continental Barum prý až o 10 000 korun vyšší.

Také Středula po mítinku ČTK, že postavení zaměstnanců zlínského závodu je v rámci oboru zoufalé. „Je to taky vzkaz pro majitele, aby se v České republice choval důstojně. Tyto mzdy by v jakékoliv jiné zemi severského modelu byly naprosto nedůstojné,“ uvedl. Ke stávkové pohotovosti se schylovalo už loni, Mitas však coby součást českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING koupila švédská skupina Trelleborg. Odbory pak chtěly počkat, jak se k věci postaví nový majitel. Kvůli nízkým mzdám byla vyhlášena stávková pohotovost také v pražském závodě.

Jednostranné zvýšení mzdy

Proti nízkým mzdám se na mítinku hlasitě ohradila řada lidí. „Je to náročný provoz, jsou tady benziny, chemikálie, všechno to dýcháme,“ uvedl jeden stávkující. Například sedmapadesátiletý Jaroslav Dovrtěl pracuje v Mitasu 17 let. „Dcera chodí na střední školu, 4000 korun dám na ni, co se 14 000 čistého. Říká se, šetřte na důchody, ale z čeho. Moje matka ještě žije, taky se o ni starám, bere ten důchod to samé co já výplatu. Nejsem sám, nikdo není spokojený s platem,“ uvedl Dovrtěl.

Vedení společnosti v úterý oznámilo, že zaměstnancům zlínského a pražského závodu jednostranně zvýšilo mzdy. Podle Jandáska jde ve zlínském závodě průměrně o zvýšení o sedm procent u dělníků, což znamená asi 1700 korun, a 2,8 procenta, tedy asi 700 korun, u technicko-hospodářských pracovníků. „To ale není dostatečné. Je to účelové, že ta informace vyšla v pondělí. Došlo k navýšení o částku, kterou dlouhodobě odmítáme v rámci kolektivního vyjednávání. Je to jen divadýlko pro média,“ uvedl Jandásek.

Mitas v pražském a zlínském závodě zvýšil mzdy zpětně od ledna. „To je první z připravovaných kroků, díky kterým si naši zaměstnanci celkově polepší,“ uvedl Ralph Kellenberger, který je pověřený vedením kolektivního vyjednávání za společnost. „Vedení Mitas věří, že se obě strany vrátí k jednacímu stolu, kde se dohodneme na reálném řešení a nová kolektivní smlouva bude podepsána. To se již podařilo v závodu v Otrokovicích a míchárně směsí ve Zlíně,“ uvedl Kellenberger.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!