Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zprávy podle editora: paralyzované soudy, Mládkova nafta a Blanka není tunel

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

Nekonečné čekání na verdikt soudu, psí vyhláška v Praze, smutek kolem Želivky a „ouřada“ Ovčáček... podívejte se na zprávy, které přineslo první zářijové pondělí.

Původní zprávy

Čekání na spravedlnost. Zahlcené soudy vynáší rozsudky i po několika letech
Na konečný verdikt čekají i několik let. Česku se stále nedaří zkrátit zbytečné soudní průtahy. A plnit lhůty nestíhá ani rezort spravedlnosti, který má za soudní tahanice vyplácet odškodné.

Stát by měl nakoupit další ropu. Kvůli ceně i naší bezpečnosti, tvrdí Mládek
Více než miliardu korun by stálo sto tisíc tun ropy, která by mohla přitéct do státních nouzových rezerv. Jde o dlouhodobě připravovaný nákup, na ropu je připravená i nádrž v Nelahozevsi. Zastáncem je ministr průmyslu Mládek, proti šéf státní kasy Babiš. Kdo prosadí svou?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Senátoři podpořili výzvu vědců proti xenofobii. Musíme zahájit debatu, tvrdí
Skupina senátorů podpořila Výzvu vědci proti strachu a lhostejnosti v souvislosti s aktuální migrační situací. „Jsme znepokojeni šířením nenávistných nálad v české společnosti i vzrůstající aktivitou extremistických skupin,“ píší s tím, že chtějí otevřít debatu o konkrétních politických krocích.

Na dětské hřiště bez vodítka, po chodníku s ním? diví se odpůrce psí vyhlášky
Vyhláška, která od listopadu výrazně změní podmínky pro venčení psů v Praze, budí u obyvatel hlavního města velké emoce. Pražané rozdělení na dva tábory teď usilovně diskutují o tom, zda je připravená změna ku prospěchu či nikoli. A důležitou roli hrají jednotlivé městské části. Ty totiž zrovna překreslují „mapy pejskařů“.

Těžký život u Želivky: není práce, silnice se rozpadají a vesnice vylidňují
Rozpadlé padesát let staré silnice, poloprázdné vesnice, až 40 minut dlouhé čekání na záchranku či padající lampy veřejného osvětlení. I tak vypadá každodenní život v obcích na březích švihovské vodní nádrže, která zásobuje Prahu pitnou vodou. Příčinou je přetrvávající nedostatek finančních prostředků i přísné požadavky hygieniků, které musí obce splnit.

Výběr novinářů podle Ovčáčka: do Číny vzal bulvár, Český rozhlas se nevešel
Pomyslná válka mezi Českým rozhlasem a Hradem pokračuje. Prezident Miloš Zeman totiž v minulém týdnu dorazil do Číny bez zpravodaje veřejnoprávního Českého rozhlasu. Prý pro něj nezbylo místo v letadle. Tvrdí to alespoň mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který měl výběr novinářů za úkol.

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Ze světa

Uprchlík popsal cestu Evropou: ochotní Řekové, ziskuchtiví Srbové a zlí Maďaři

Přečkali ozbrojené přepadení, bili je maďarští policisté, zažili dny plné strachu a nejistoty i pocit obrovské úlevy, když v Mnichově poprvé na vlastní uši slyšeli německou hymnu. 34letý uprchlík ze syrského Aleppa vylíčil, jak se společně s osmi příbuznými a známými z řeckého ostrova Lesbos za jedenáct dní dostal až do německého Hamburgu.

OBRAZEM: Obří protesty zemědělců v Bruselu

Protesty byly vypjaté.
Zemědělci protestovali v Bruselu.

Rakousko: Příliv běženců z Maďarska ustal, zaměříme se na pašeráky lidí

Příliv uprchlíků z Maďarska do Rakouska po víkendovém náporu, kdy maďarsko-rakouské hranice překročilo přes 14.000 migrantů, alespoň prozatím ustal. Podle agentury AP to v pondělí ráno oznámila rakouská policie, podle které poslední skupina 260 běženců přejela hranice těsně před půlnocí a zamířila vlakem do Vídně. Na hraničním přechodu Nickelsdorf se poté obnovil normální provoz.

Krokodýlí slzy, ironie a pokrytectví, píše nositelka Pulitzera o migrační krizi
Pokud nás vyvádí z rovnováhy mrtvé dítě na pláži, proč nás z ní nevyvede jiné mrtvé dítě, ve vybombardovaném domě v Aleppu v Sýrii? V čem je rozdíl? ptá se americká publicistka, historička a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v článku, který dnes otiskl polský list Gazeta Wyborcza.

Co by vám nemělo uniknout?

Blanka není tunel a za ty peníze rozhodně stojí, hájí Metrostav svoji stavbu
„Blanka není tunel,“ vysvětluje sebevědomě stavební firma Metrostav. Dva týdny před údajným otevřením stavby odstartovala webová stránka, která má Pražanům odpovědět na 6 palčivých otázek. Čtenář se tak mimo jiné dozví, jestli Blanka stála za ty peníze a komu pomůže nejvíce.

Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Česko by mělo přijmout 4300 uprchlíků, požaduje Evropská komise
Česká republika by podle představ Evropské komise měla ulehčit třem zemím unie, na které nejtíživěji dopadá současná migrační vlna, převzetím celkem 4300 uprchlíků. Podrobnosti návrhu, který má ve středu zveřejnit v Evropském parlamentu šéf komise Jean-Claude Juncker, v pondělí přinesly světové agentury.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...