13. ledna 2015 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Věčné soupeření: Airbus získal loni víc objednávek než Boeing

Letadlo typu Airbus A350. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo typu Airbus A350. | foto: Airbus

TOULOUSE Jen dvě firmy se přetahují o světové prvenství ve výrobě dopravních letadel. Evropská společnost letadel Airbus loni v počtu nových objednávek překonal amerického konkurenta Boeing. Firma má zajištěnou práci na devět let dopředu.

V dodávkách ale za Boeingem již třetí rok za sebou zaostal, přestože dodávky Airbusu byly v loňském roce rekordní. Celkový počet dodaných letadel obou výrobců se loni zvýšil o šest procent na rekordních 1 352 letadel.

Po odečtení zrušených objednávek Airbusu loni dosáhl čísla 1 456. Klesl však z 1503 objednávek o rok dříve.

ČTĚTE TAKÉ:

Boeing loni získal 1 432 čistých objednávek. Airbus si vedl lépe i v hrubých objednávkách, tedy bez započtení těch objednávek, které aerolinky ještě před dodáním letadla zruší. Počet hrubých objednávek Airbusu loni vzrostl o jedenáct procent na 1 796, Boeing získal 1 550 objednávek.

Svým zákazníkům dodal Airbus loni rekordních 629 letadel, což je o tři více než před rokem. Za Boeingem však zaostal Airbus o téměř 100 letadel, Boeing loni dodal 723 letadel.

Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 pojme až 180 pasažérů.
Největší dopravní letoun světa Airbus A 380 na Airshow v Istanbulu.
Airshow v Istanbulu. Vpravo nahoře největší dopravní letoun světa Airbus A380.
Letadlo A320 společnosti Libyan Wings.

Podle generálního ředitel Airbusu Fabrice Brégiera byl loňský rok důležitým mezníkem. Brégier poznamenal, že firma teď má rekordní počet nevyřízených objednávek na celkem 6 386 letadel. Má tak zajištěnou práci na zhruba devět let.

Vysoké dodávky obou výrobců letadel jsou odrazem snahy aerolinek obnovit stárnoucí flotilu, vliv má ale i prudký růst v Asii. Část analytiků se ale domnívá, že trh již dosáhl svého vrcholu.

Lidovky.cz, ČTK