Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vedení z 'nového' Temelína má zelenou

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Jižní Čechy a Vysočinu s velkou pravděpodobností protne nové vedení. Jedna z nejvýznamnějších investic do posílení české elektrizační soustavy dostala od ministerstva životního prostředí zelenou.

Nová linka bude začínat v rozvodně Kočín u jaderné elektrárny Temelín a povede přes Táborsko a Pelhřimovsko do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Bez její existence by bylo jen těžko možné připojit nové bloky v Temelíně.

Z pohledu investora, společnosti ČEPS, se jedná o jeden z nejvýznamnějších rozvojových projektů. "Toto rozhodnutí je dalším hodně významným krokem k možnosti zahájení výstavby," říká mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Následovat bude ještě územní a stavební řízení. Zahájení výstavby je reálné nejdříve v roce 2016, nové vedení má být hotové o tři roky později.
 

Infografika

Společnosti ČEPS by mohla pomoci novela energetického zákona, která provozovatelům sítí usnadňuje vyvlastňování pozemků i zřizování věcného břemena, tedy práva umístit stožáry na zvolený pozemek. Výstavba nové linky podle Dvořákové vyjde na zhruba 2,8 miliardy korun.

Náklady budou podle ekologů čtyřikrát vyšší
Ekologičtí aktivisté však uvedenou částku zpochybňují. "Oněch 120 kilometrů nových drátů bude stát 12 miliard korun, což jsou skryté vícenáklady související s jadernou energetikou. Potřebovali bychom je investovat do sítí, které budou umět fungovat s malými rozptýlenými zdroji," doporučuje Edvard Sequens ze sdružení Calla a varuje před poškozením biologicky cenných území.

Vydat souhlasné stanovisko doporučil již v lednu autor znaleckého posudku Václav Obluk. Ministerstvo převzalo prakticky všechny podmínky navržené znalcem. ČEPS dostal za úkol jednat o odkupu rodinného domu v Kamenici u Herálce a chaty v Radětíně u Pelhřimova. Majitelé obou nemovitostí by totiž měli nové vedení doslova nad hlavou.

Investor též musí zvážit přesunutí několika stožárů, aby vedení posunul dál od domů v obcích Obrataň a Strměchy. Ke snížení dopadů na krajinný ráz má vést také souběh se stávajícími linkami vysokého napětí, případně s dálnicí D1. "S připomínkami, které jsou v tomto rozhodnutí obsaženy, jsme byli seznámeni. Učiníme všechny možné kroky, abychom je zdárně vyřešili," dodává mluvčí Dvořáková.

A co Temelín? Snad za rok
Proces EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, v případě vedení Kočín-Mírovka trval rok a sedm měsíců. Dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín, kvůli kterým se vedení bude stavět, však stále ještě v rámci EIA schválené nejsou. Jejich posuzování začalo v srpnu 2008 a podle odhadu ministerstva životního prostředí potrvá zhruba do poloviny příštího roku.

Situaci zde komplikuje skutečnost, že do posuzování dopadů Temelína se zapojily všechny čtyři země sousedící s Českem. V případě významných staveb, mezi něž nové jaderné bloky patří, mají sousední státy dle evropských pravidel právo na mezistátní konzultace. Připomínky z Polska na ministerstvo dorazily až letos v březnu.

Znalecký posudek má být s ohledem na Rakušany dokončený a zveřejněný až po letních prázdninách. "V letních měsících vylučuje rakouská legislativa zveřejňování dokumentace určené k veřejnému připomínkování," vysvětluje mluvčí ČEZ Eva Nováková. Následovat budou veřejná projednání záměru a až poté ministerstvo přistoupí k vydání svého verdiktu.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...