13. července 2010 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vedro zafungovalo, tržby za pivo a nealko letí vzhůru o desítky procent

Během parných letních dnů se lidé často osvěžují pivem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během parných letních dnů se lidé často osvěžují pivem. | foto: ČTK

PRAHA Současná vlna veder zvyšuje pivovarům i výrobcům nealkoholických nápojů prodeje o desítky procent. Lidé v horku pijí výrazně více, což dělá radost výrobcům i obchodníkům, kterým stoupají tržby. Růstu spotřeby zejména piva napomáhají také prázdniny a dovolené.

Karlovarské minerální vody (KMV), největší tuzemský producent balených vod a minerálních nápojů, zvýšil v červenci prodej svých produktů oproti chladnějšímu jaru zhruba o 20 procent. Obdobného nárůstu v současnosti dosahují KMV i v porovnání s loňským létem.

Plzeň najala brigádníky
Tropická vedra výrazně zvyšují prodej piva ze všech třech závodů Plzeňského Prazdroje, tedy z Plzně, Nošovic a Velkých Popovic. Nárůst je v desítkách procent oproti srovnatelnému loňskému období. Nejlépe je na tom nealkoholický Birell a dále desítka Gambrinus, řekl ČTK Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje. Pivovar musel přijmout na sezonu desítky brigádníků, aby zajistil velkou poptávku.

Počasí kompenzuje vyšší daň

Českým pivovarům v prvních čtyřech měsících letošního roku klesly prodeje o více než deset procent. Pokles prodejů v restauracích i obchodech podle pivovarníků kromě chladného počasí způsobilo hlavně lednové zdražení piva. Spotřební daň u piva se od ledna zvýšila zhruba o 50 haléřů na půllitr, většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu.

Napilno mají například také pracovníci nymburského pivovaru, kterému v posledních dnech stoupl díky horkému počasí odbyt o více než 100 procent. "Jedeme na plný výkon, denně vyrobíme od 500 do 1000 hektolitrů. Z toho 80 procent jde na tuzemský trh a 20 procent na export," řekl ČTK ředitel pivovaru Pavel Benák.

Zahrádky se plní
Červenec bývá pro pivovary pravidelně nejúspěšnějším měsícem v roce. V letních měsících se plní letní zahrádky, otevírají sezonní restaurace, více piva než obvykle si dopřejí také lidé trávící dovolenou na chatách či v kempech. "V horkých dnech jsou v provozu i zahrádky nebo jiná venkovní posezení, a tím pádem provozovatelé takových restaurací vytočí mnohem víc piva," sdělil ČTK předseda představenstva Budějovického Měšťanského Pivovaru Miroslava Leština.

Hlavně opatrně
Podle mluvčího Pivovarů Staropramen Pavla Barvíka však příliš velká vedra nad 30 stupňů konzumaci piva přirozeně limitují. "Přeci jen je pivo alkoholický nápoj a obzvlášť na sluníčku je potřeba ho pít s mírou," uvedl.

Řada lidí podle něj proto během dne dá přednost pivu nealkoholickému a klasické si dá až večer. Podle pivovarníků by jim nadprůměrně teplý červenec mohl pomoci dohnat ztráty z jarních měsíců, kdy nejen zásluhou chladnějšího počasí prodali méně piva než ve stejném období loni.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz