Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Věhlasný automotoclub ADAC čelí velkému skandálu, zfalšoval anketu

Volkswagen představil novou verzi populárního modelu Golf  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen představil novou verzi populárního modelu Golf | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Německý automotoklub ADAC zasáhl velký skandál kvůli anketě o Auto roku 2014. Věhlasný automotoclub, který jí pořádá, zfalšoval výsledky, když vítěznému vozu Volkswagen Golf navýšil desetinásobně počet hlasů.

Výsledky v německé anketě o nejoblíbenější auto roku organizovanou automotoklubem ADAC jsou podle deníku Süddeutsche Zeitung zmanipulované. Anketu vyhrálo auto Volkswagen Golf s 34 299 hlasů. Nakonec vyšlo najevo, že auto dostalo pouhých 3409 hlasů.

Automotoklub ADAC

Automobilový klub ADAC patří mezi největší nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Sdružuje až 19 milionů členů. ADAC není pouze automotoclub, ale i jedna z největších lobistických organizací v Německu. Zprostředkovává cestování zájezdy, pojištění nebo půjčování aut.

Kvůli skandálu rezignoval Michael Ramstetter, šéfredaktor časopisu Motorwelt. "Selhal jsem a ze svého postavení jsem vyvodil důsledky a přijal zodpovědnost," řekl listu. Ramstetter zastával v automotoclubu ADAC i funkci ředitele komunikace.

Ztráta důvěry

ADAC patřil mezi nejdůvěryhodnější instituce v Německu. "Důvěryhodnost a důvěra jsou naším největším aktivem, tím více stojím za všemi opravnými procesy," omluvil se generální ředitel ADAC Karl Obermair. Dále oznámil, že se ADAC za podvodné jednání rozčarovaným automobilkám omluví.

Karl Obermair také potvrdil, že k manipulacím s výsledky soutěže docházelo už déle. "Ramstetter na náš dotaz připustil, že zveřejňovaná čísla u volby nejoblíbenějšího auta Němců si i v jiných letech vymýšlel," uvedl Obermair.

Kvůli tomuto skandálu se ozvaly hlasy požadující přezkoumání výsledků nejen této soutěže, ale i testů pro motoristy, které ADAC provádí. Bavorští politici kvůli tomu zpochybnili i jeho argumenty ve sporu o chystané mýtné na německých dálnicích pro zahraniční osobní auta.

Příště pod dohledem notáře

Na sociálních sítích kvůli skandálu bují bouřlivé diskuze. ADAC vydal na svém oficiálním facebookovém profilu rozsáhlé vyjádření, ve kterém slibuje vyšetření případu a nápravu v dalších ročnících. "Klub plně objasní všechna obvinění v anketách a příští ročník bude pod notářským dohledem, který by měl přispět k větší transparentnosti soutěže," píše ADAC.

Podvody podle něj umožnila skutečnost, že šéf komunikace měl jako jediný přístup ke sčítání všech hlasování. K aféře, která citelně poškozuje reputaci ADAC, slíbil Obermair vydat obsáhlé vysvětlení. Poznamenal nicméně, že kompletní prověrka nejspíš nebude možná, neboť některé statistiky hlasování se hned po předání cen likvidovaly.

Lhali v anketě, nelhali i v jiných věcech, ptá se expert

Dopravní expert z univerzity v Duisburgu Ferdinand Dudenhöffer vyzval k radikální restrukturalizaci ADAC, který pomáhá řidičům na silnicích při nehodách, testuje dopravní prostředky, vybavení pro ně, kvalitu odpočívadel nebo tunelů a provozuje také vlastní cestovní kancelář. "Je potřeba prověřit také jeho statistiky o nehodách nebo o tunelech," řekl Dudenhöffer agentuře DPA. Když někdo lhal ve výsledcích ankety, není vyloučené, že lhal i v jiných výstupech, poznamenal odborník na automobilový průmysl.

K objasnění celé záležitosti autoklub vyzval také ministr dopravy Alexander Dobrindt či bavorský premiér Horst Seehofer, proti jejichž projektu dálničního mýtného pro cizince se ADAC dlouhodobě staví. "V souvislosti s mýtem jsem se vždycky ptal, kam chodí na ty závěry," zpochybnil Seehofer argumenty autoklubu ve sporu o plánovaný poplatek na německých dálnicích pro osobní auta registrovaná v zahraničí.

Nedávná studie vypracovaná na podnět ADAC tvrdila, že celý projekt bude pro německou pokladnu ztrátový. Německé ministerstvo dopravy si od něj naopak slibuje minimálně stovky milionů eur ročně na opravy a výstavbu dálniční a silniční sítě.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!