Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vejce zlevní nejdřív po Vánocích. Chovatelé vybili část chovů kvůli fipronilu

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Ceny vajíček zvýšily nízké stavy nosnic v Evropě, prořídlé po fipronilové aféře. Přisadit si se nebojí ani čeští chovatelé, kteří situaci využívají k narovnání údajně dlouhodobě podhodnocených cen.

Vejce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Cena slepičích vajíček se v porovnání s předchozím měsícem sice zvýšila jen o dvacetník, podle Českomoravské drůbežářské unie (ČDU) ale lze v předvánoční době očekávat zvýšení až k pětikoruně za vajíčko. Průměrně se v­ září ceny za balení deseti vajíček pohybovaly kolem 32,39 koruny. Nyní stojí asi 36 korun.

Podle českého ministerstva zemědělství není dosud možné škody po fipronilu vyčíslit, neboť přesné údaje o vybití zvířat jednotlivé státy nezveřejňují. ČDU ale odhaduje, že se jedná o miliony slepic především v Belgii, Nizozemsku, ale i v Německu a Polsku.

Ceny se jen narovnávají

Růst cen provázejí i prázdné pulty. Prodejna řetězce Norma v Praze 10 se včera musela svým zákazníkům omluvit. „Na základě skandálu s fipronilem bylo v EU zavřeno více podniků produkujících slepičí vejce,“ zdůvodňoval německý řetězec prázdné regály. „V důsledku toho došlo k silnému podzásobení trhu, dodavatelé proto nemohou v ­tuto chvíli dodávat vejce.“

Vývoj ceny vajec.

Ostatní prodejci doplňují zásoby i ze zahraničí. „Očekáváme, že nám naši dodavatelé budou v­ následujících týdnech vejce dodávat pouze v nezbytně nutném množství,“ řekla LN mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková. „Pokud naši dodavatelé nejsou schopni pokrýt poptávku českými vejci, jsou zásoby doplněny jednorázově vejci ze Slovenska či Německa.“

Ze 7 tun vaječných produktů s fipronilem bylo staženo zatím pouze 250 kilogramů

Rostoucí ceny vajíček z dovozu ale nahrávají českým chovatelům, jejichž podnikání bylo doposud na hranici rentability. „Trh se narovnává a musíme si zvyknout. V roce 2012 jsme byli nuceni vyměnit všechny technologie a jen naši firmu to stálo desítky milionů korun. Až teď je výroba rentabilní a firmy mohou splácet úvěry, které si půjčily,“ řekl LN Jan Čech z výrobny vajec Agpi.

Před pěti lety se po zavedení nové evropské legislativy pravidla chovu nosnic zpřísnila. Spotřebitelské ceny za vajíčko se tehdy z tří korun vyšplhaly až na pětikorunu. Chovatelé podle dat dostupných z­ ČSÚ prodávali jedno vajíčko za tři koruny. Aktuální výkupní cena si ale stojí na 1,80 koruny za kus.

„Ceny vajec jsou dlouho na nízké úrovni a komplikují rozvoj sektoru, protože dlouhodobě nízká ziskovost, nebo dokonce ztrátovost produkce omezuje rozvoj podniků, které jsou pod významným tlakem dovozu,“ řekla LN Markéta Ježková, mluvčí ministerstva zemědělství. Loni se k ­nám ze zahraničí dovezlo více než 800 milionů vajec. Soběstační jsme nyní asi ze 78 procent.

Farmáři se dohnat nenechají

Prořídlé chovy nosnic je podle ČDU možné doplnit asi do pěti měsíců. Pokles cen zákazníci pocítí už po Novém roce, ustálit by se měly na Velikonoce. Stejně jako máslo se ale vejce na staré ceny už nejspíš nevrátí. „Vejce jsou trvale podhodnocena, tak uvidíme, zda se cena nějak srovná i­ po případném doplnění stavu,“ doplňuje Gabriela Dlouhá z ČDU.

Na zvyšující se ceny vajíček z­ velkochovů budou reagovat i­ ekologické chovy. Nyní se jejich cena za vajíčko pohybuje mezi pěti a šesti korunami. „Až mě klecové chovy cenově doženou, tak zdražím. Chci si udržet alespoň korunový odstup a­ dát tak zákazníkům najevo, že náš způsob chovu je lepší,“ řekl LN chovatel Josef Dvořák a provozovatel Vejcomatu.

Podle něj nahrává zvyšující se poptávce nejen nadcházející vánoční sezona, ale i zájem Čechů o­ lokální výrobu a také to, že zákazníci konečně čtou kódy na vajíčkách. „Začalo to před pár lety farmářskými trhy a pak po salmonelových aférách,“ doplňuje Dvořák. „Lidé už jsou ke kódům označujícím původ vajec všímavější, protože si mohou být jistí, že v českých vajíčkách fipronil nebude.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!