28. ledna 2012 8:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Armagedon nepřišel

Počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí - ilustrační foto | foto: ČTK

Včerejší den přinesl první ekonomické ukazatele roku 2012. I když se jedná o takzvané měkké indikátory důvěry či sentimentu, a nikoliv o tvrdá data z reálné ekonomiky, přesto mohou naznačit budoucí ekonomický vývoj z pohledu firem a domácností.

A i když zejména média přinášela v posledních měsících téměř katastrofické scénáře pro rok 2012, počátek nového roku žádnou ekonomickou katastrofu nepřinesl. A to platí pro eurozónu i pro Česko.

Indikátory ekonomické aktivity v sektoru průmyslu i služeb eurozóny (tzv. PMI indexy) zaznamenaly za leden nečekané a poměrně výrazné zlepšení, což platí zejména pro Německo, našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera. Ekonomický armagedon nepřišel s počátkem roku ani do Česka.

Celková důvěra v domácí ekonomiku se podle včera zveřejněných dat oproti prosinci zvýšila, a to nejenom v podnikatelském sektoru, ale poněkud překvapivě vidí situaci lépe než v prosinci i české domácnosti.

Po výrazných revizích růstových vyhlídek ze druhé poloviny loňského roku jsme v posledních dvou měsících svědky stabilizace hospodářských prognóz, což je určitě dobrá zpráva. Je samozřejmé, že jako firma či domácnost musíme počítat s rizikem nepříznivého ekonomického scénáře, nesmíme mu však podlehnout.

Očekávání v ekonomii mají totiž sebenaplňující charakter. Katastrofické scénáře podvědomě nutí domácnosti k omezování spotřebitelské poptávky, firmy pak omezují investiční aktivitu. Je dobře, že české firmy a domácnosti nepřijaly tyto černé scénáře za své. Profitovat z tohoto přístupu můžeme všichni – domácnosti, firmy i investoři.

JAN VEJMĚLEK, hlavní ekonom Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz