Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Ať pracuje trh!

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

Již od loňských podzimních měsíců, kdy se snižováním úrokové sazby ČNB téměř k nule začal tento nástroj vyčerpávat, jsme svědky toho, že centrální bankéři začínají preferovat využívání kurzu v řízení měnové politiky.

Jelikož přímé intervence využívala centrální banka naposledy před zhruba deseti lety v situaci, kdy kurz byl zjevně nerovnovážný, je dnes namístě celá řada otázek ohledně toho, jak hodlá banka kurz jako svůj nástroj využívat.

ČTĚTE TAKÉ

 
Leccos ohledně tohoto tématu naznačil v minulém týdnu guvernér ČNB M. Singer. Centrální bankéři nehodlají jít podle něj cestou Švýcarska a stanovit pevně hranici, pod kterou by se kurz neměl dostat. Spíše se chtějí inspirovat singapurským modelem, který je pružnější a mnohem lépe zapadá do modelového instrumentária ČNB. To by mohlo znamenat, že by ČNB na každém zasedání po vyhodnocení rizik své inflační prognózy oznámila, v jakém fluktuačním pásmu by měl kurz být, aby ČNB plnila svůj mandát cenové stability.

Vzhledem k tomu, že ČNB aktuálně cíluje inflaci pro druhou polovinu roku 2014, není ani tak důležitý aktuální kurz koruny, ale spíše to, jaký bude v období přelomu letošního a příštího roku – pokud tedy bereme hlavně v potaz rychlý dopad oslabení koruny do dovozních cen a následně do inflace.

ČNB bude jednoznačně preferovat, aby transparentní formování kurzových očekávání vedlo k tomu, že trh udělá práci za ni a centrální bankéři se tak vyhnou realizaci přímých intervencí na devizovém trhu. Z tohoto důvodu prozatím nevnímáme riziko intervencí jako akutní. Toto riziko by se zvýšilo v případě, že deflační tlaky zesílí a aktuální kurz to nebude reflektovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz