5. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Banky českou ekonomiku nebrzdí

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

Konec loňského roku byl ve znamení obav z toho, že evropský bankovní sektor oslabený investicemi do nekvalitních státních dluhopisů nebude schopen úvěrovat reálnou ekonomiku, která tak upadne do hluboké recese. Měnové statistiky za první dva měsíce letošního roku ale ukázaly, že tomu tak není.

I když se ekonomika eurozóny nachází od loňského závěrečného čtvrtletí v mírné recesi, bankovní sektor tou příčinou není. Je ovšem pravda, že jsou banky při poskytování úvěrů extrémně opatrné. A i když peněžní zásoba eurozóny rostla v únoru meziročně tempem 2,8 procenta (i díky dodání likvidity do evropského bankovního systému na tři roky), úvěrů bylo proti loňskému únoru poskytnuto pouze o 0,7 procenta více.

To situace v Česku vyznívá pro bankovní sektor mnohem pozitivněji, i když česká ekonomika se na rozdíl od eurozóny nachází v recesi již od třetího čtvrtletí loňského roku. Tuzemská peněžní zásoba v posledních měsících zrychluje svůj růst. Peněžní agregát M2 byl v únoru meziročně o 6,8 % výše.

Celková úvěrová dynamika podnikům i domácnostem se již téměř rok drží nad pěti procenty. Pozitivní je též struktura poskytovaných úvěrů, které jdou především do podnikového sektoru. Udomácností úvěry financují především investice do bydlení, do spotřebitelských úvěrů se domácnosti ani banky příliš nehrnou.

I když je zřejmé, že banky více než kdy jindy sledují při úvěrování návratnost své investice, sektor jako celek je zdravý a schopný českou ekonomiku financovat. A jak ukazuje vývoj akcií finančních domů na pražské burze, důvěru v bankovní sektor a jeho aktivity mají i investoři.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?