23. června 2011 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Centrální bankéři kohouty neutáhnou

Voda, kohoutek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda, kohoutek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ve středu se na svém pravidelném zasedání k měnové politice sejde bankovní rada České národní banky.

Zatímco maďarská centrální banka již letos sazby zvýšila na šest procent a polská centrální banka se k tomuto kroku v letošním roce odhodlala již čtyřikrát a její klíčová sazba se nachází na 4,5 procenta, Česká národní banka zatím drží svou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta. S utahováním měnové politiky již začala i Evropská centrální banka. Čekají i nás vyšší úrokové sazby?

Myslím si, že vyšších sazeb se letos dočkáme, na zítřejším zasedání to však nebude. Centrální bankéři budou vycházet z letošní květnové inflační prognózy, která počítá se zvýšením úrokových sazeb ke konci letošního roku. Co se tedy od počátku května změnilo?

Byla publikována květnová inflační čísla. Tuzemská inflace se nachází přesně na dvouprocentním cíli, nicméně oproti prognóze České národní banky je vyšší o 0,3 procentního bodu. Za vyšší cenový růst ovšem mohou především dražší potraviny a další nákladové faktory. Silnější byla oproti předpokladům České národní banky i dynamika HDP za první čtvrtletí letošního roku; struktura ovšem potvrdila slabost domácí poptávky.

Navíc nejistota ohledně vývoje vnějšího prostředí zůstává velmi vysoká. Hrozba, že se dluhová krize Řecka a dalších problémových zemí promítne do hospodářského útlumu eurozóny, není zanedbatelná. Většina členů bankovní rady ČNB dala najevo, že je se současnou úrovní nízkých úrokových sazeb spokojena, a se zvyšováním úrokových sazeb se tedy spěchat nebude.

JAN VEJMĚLEK, hlavní ekonom Komerční banky