Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: ČNB zaintervenuje v případě nutnosti

Den otevřených dveří ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den otevřených dveří ČNB | foto: ČTK

Od posledního zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice, kdy byla měnově politická sazba snížena na slovy guvernéra M. Singera technickou nulu (0,05 %), centrální bankéři využívají každou možnou příležitost, aby (nejenom) investory připravili na to, že nástrojem měnové politiky se poté, co úrokové sazby již nemohou být sníženy, stává kurz české koruny.

Připomeňme, že prvořadým úkolem centrální banky je udržovat cenovou stabilitu, což je konzistentní s kvantifikovaným cílem ve výši dvouprocentní inflace. V režimu inflačního cílování centrální banka využívá své nástroje (primárně dvoutýdenní úrokovou sazbu) tak, aby v horizontu účinnosti těchto nástrojů svůj inflační cíl splnila. Tento horizont se standardně pohybuje v rozmezí roku až roku a půl.

A právě inflační prognóza (očištěná o primární dopad změn nepřímých daní) je pro další případnou akci ze strany centrální banky naprosto klíčová. A pokud centrální bankéři jasně prezentují, že rizika se kumulují na protiinflační straně a že tím nástrojem, který bude v případě nutnosti použit, budou intervence proti domácí měně, měli bychom s tím prostě jako s reálnou možností počítat.

Česká centrální banka patří při provádění měnové politiky mezi nejtransparentnější centrální banky na světě. A v této linii jasně pokračuje i v posledních týdnech. A pokud z ČNB zaznívají hlasy, že v případě nutnosti zaintervenuje, neměli bychom být překvapeni, pokud se tak skutečně stane.

Zatím mám pocit, že hráči na trhu toto riziko spíše podceňují. Jak si jinak vysvětlit, že na listopadová velmi překvapivá inflační data, která byla zveřejněna v pondělí, kurz české měny v podstatě nereagoval. Skutečná inflace přitom byla o 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?