26. června 2013 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: ČNB zdůrazní rizika nízké inflace

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Již ve čtvrtek se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Diskutována budou rizika vzhledem k aktuální prognóze.

Pokud jde o reálnou ekonomiku, HDP za první čtvrtletí jako celek zklamal propadem oproti předchozímu čtvrtletí o 1,1 %, což bylo o 0,9 pb níže ve srovnání s odhadem ČNB. Struktura ovšem špatná nebyla. Z poptávkové strany za propadem stál pokles zásob, na druhou stranu růst spotřeby domácností byl relativně silný.

Co se nabídkové strany týče, pokles HDP byl způsoben dočasnými faktory jako nepříznivé březnové počasí či předzásobení tabákovými výrobky kvůli vyšší dani od počátku roku, což by naopak mělo podpořit růst HDP v dalších čtvrtletích. Důvodem k opatrnému optimismu jsou i lepšící se vpřed hledící indikátory včetně spotřebitelské důvěry. Tu stejně jako celou ekonomiku by měl podpořit konec fiskální konsolidace. V posledních dvou měsících navíc vzrostla i pro českou ekonomiku klíčová výroba aut.

ČTĚTE TAKÉ:

Klíčový zůstává z pohledu centrální banky inflační výhled. Květnová spotřebitelská inflace se snížila na 1,3 %, čímž se dostala 0,3 procentního bodu pod prognózu ČNB. Záporná odchylka nastala zejména v korigované inflaci, což je ukazatel inflace, který nejlépe zachycuje poptávkové inflační tlaky.

Kvůli kumulaci protiinflačních rizik bude centrální banka i nadále preferovat slabší úrovně kurzu koruny. Průměr za druhé čtvrtletí prozatím dosahuje 25,80 CZK/EUR, domácí měna je tak slabší než centrální bankou předpokládaných 25,70 CZK/EUR. S takovýmto vývojem může být centrální banka spokojena.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...