Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: ČNB zdůrazní rizika nízké inflace

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Již ve čtvrtek se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Diskutována budou rizika vzhledem k aktuální prognóze.

Pokud jde o reálnou ekonomiku, HDP za první čtvrtletí jako celek zklamal propadem oproti předchozímu čtvrtletí o 1,1 %, což bylo o 0,9 pb níže ve srovnání s odhadem ČNB. Struktura ovšem špatná nebyla. Z poptávkové strany za propadem stál pokles zásob, na druhou stranu růst spotřeby domácností byl relativně silný.

Co se nabídkové strany týče, pokles HDP byl způsoben dočasnými faktory jako nepříznivé březnové počasí či předzásobení tabákovými výrobky kvůli vyšší dani od počátku roku, což by naopak mělo podpořit růst HDP v dalších čtvrtletích. Důvodem k opatrnému optimismu jsou i lepšící se vpřed hledící indikátory včetně spotřebitelské důvěry. Tu stejně jako celou ekonomiku by měl podpořit konec fiskální konsolidace. V posledních dvou měsících navíc vzrostla i pro českou ekonomiku klíčová výroba aut.

ČTĚTE TAKÉ:

Klíčový zůstává z pohledu centrální banky inflační výhled. Květnová spotřebitelská inflace se snížila na 1,3 %, čímž se dostala 0,3 procentního bodu pod prognózu ČNB. Záporná odchylka nastala zejména v korigované inflaci, což je ukazatel inflace, který nejlépe zachycuje poptávkové inflační tlaky.

Kvůli kumulaci protiinflačních rizik bude centrální banka i nadále preferovat slabší úrovně kurzu koruny. Průměr za druhé čtvrtletí prozatím dosahuje 25,80 CZK/EUR, domácí měna je tak slabší než centrální bankou předpokládaných 25,70 CZK/EUR. S takovýmto vývojem může být centrální banka spokojena.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.