22. prosince 2011 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Euro je jako měna úspěšné

Eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura | foto: Shutterstock

Blíží se konec prvního desetiletí existence společné evropské měny ve fyzické podobě bankovek a mincí. Na mezibankovním trhu se s eurem obchoduje ještě o tři roky déle. Jak hodnotit postavení eura ve světle současné dluhové krize (nejenom) zemí eurozóny? Euro jako měna rozhodně zklamáním není.

Na mezibankovním trhu se s evropskou měnou čile obchoduje, stala se stabilní součástí devizových rezerv centrálních bank. Euro je po americkém dolaru druhou nejobchodovanější měnou na světě, přičemž jeho podíl se dále zvyšuje, a to například na úkor britské libry.

Dle statistiky Banky pro mezinárodní platby se denní objem obchodů s eurem mezi lety 2001 a 2010 více než ztrojnásobil. V roce 2010 se každý den na mezibankovním devizovém trhu zobchodovalo euro v objemu 1555 miliard dolarů.

Jako neúspěšnou nemůžeme společnou evropskou měnu hodnotit ani z kurzového pohledu. Kurz eura vůči koši měn obchodních partnerů eurozóny očištěný o inflační vývoj se dnes nachází v podstatě na stejné úrovni jako na počátku roku 1999.

Problém nemá euro jako měna, ale řada zemí, které eurem platí. Především ty, které nezaslouženě profitovaly ze společné měnové politiky. Při neexistenci kurzového vyrovnávacího mechanismu se postupně kumulovaly makroekonomické nerovnováhy projevující se v rostoucích schodcích běžného účtu platební bilance, růstu strukturálních deficitů veřejných financí a státního dluhu.

Náprava těchto nerovnováh v systému pouze měnové unie bude extrémně bolestná a riziko, že ji některé země budou nuceny opustit, roste. Euro tak současnou krizi přežije, ne ve všech zemích dnešní eurozóny se však může eurem v budoucnu platit.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky