Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Intervence zatím náladu nesnížily

Podnikatelé (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Začátek týdne přinesl z domácí ekonomiky první sadu ekonomických indikátorů, konkrétně indexů důvěry, které by alespoň teoreticky mohly odrážet dopad intervence ČNB proti domácí měně.

Ta přinesla kurzový šok v podobě oslabení koruny vůči euru o necelých pět procent. Co tedy zveřejnění výsledku konjunkturálního průzkumu za listopad přineslo?

Data rozhodně nezklamala, spíše naopak. Celková důvěra v domácí ekonomiku v listopadu znovu stoupla, a to již čtvrtý měsíc v řadě. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s říjnem zvýšil, když za zlepšením ekonomického sentimentu stáli podnikatelé i spotřebitelé.

ČTĚTE TAKÉ:

Nálada podnikatelů se vyšplhala na nejvyšší úroveň od března loňského roku, a to hlavně zlepšením situace v průmyslovém sektoru. V obchodě a sektoru služeb je patrná stabilizace, v hlubokých problémech zůstává sektor stavebnictví. Zlepšuje se nálada spotřebitelů, v září se jejich sentiment vyšplhal na nejvyšší úroveň od ledna 2011. Ve srovnání s hodnotami před rokem je vyšší souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů i indikátor důvěry spotřebitelů.

Je samozřejmě otázkou, jak moc tato data kurzový šok reflektují. Odpovědi respondentů se koncentrují do první poloviny měsíce, přičemž sběr dat ze strany ČSÚ byl ukončen 18. listopadu, připomeňme, že o intervenci bankovní rada rozhodla 7. listopadu.

 Vzhledem k šokovému charakteru rozhodnutí se nedá předpokládat, že by respondenti ve větší míře situaci rychle vyhodnotili a zodpověděli ve svých dotaznících. Plný dopad do sentimentu firem i spotřebitelů tak uvidíme za měsíc.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....