26. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Je slabá koruna vítanou úlevou?

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

V posledních týdnech česká měna celkem výrazně oslabuje, což je odrazem eskalující evropské dluhové krize. Reálný efektivní kurz koruny odrážející cenovou konkurenceschopnost exportérů na zahraničních trzích je nejnižší za poslední dva roky. Proti euru je koruna již tři čtvrtletí v řadě slabší, než by odpovídalo rovnovážnému kurzu.

Od konce loňského srpna domácí měna ztratila více než 7,5 procenta. Koruna letos ve své výkonnosti zaostává i za okolními regionálními měnami. Zatímco maďarský forint vůči euru si od počátku letošního roku polepšil o téměř 9 procent a zisky polského zlotého atakovaly 7 procent, česká koruna v podstatě stagnovala.

Oslabení českéměny tedy reflektuje slabší fundamenty a není šokového charakteru. Z tohoto titulu uvolněné měnové podmínky malé proexportně zaměřené ekonomice pomáhají. I když je zřejmé, že slabší koruna nedokáže bezprostředně nahradit výpadek v zahraniční poptávce a pouze zvýhodňuje firmy, které zakázky mají, ve střednědobém horizontu je vítanou pobídkou pro celou ekonomiku.

Jinak je tomu ovšem ve vztahu k americkému dolaru, kde kurz – v tomto týdnu poprvé po zhruba dvou letech – překonal úroveň 21 CZK/USD. Od loňského srpna tak česká měna vůči dolaru ztratila více než čtvrtinu hodnoty. Pro exportéry do dolarových oblastí samozřejmě skvělá zpráva. Jinak je tomu u dovozců, kteří ovšem výrazně převládají. Navíc se za dolary nakupují zejména suroviny a další vstupy pro výrobu. To ale znamená dražší výrobu a v situaci slabé poptávky velkou obtíž při přenosu vyšších nákladů na koncového spotřebitele. Silnější dolar tedy vcelku českou ekonomiku poškozuje.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?