29. května 2013 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Konec pesimismu českých domácností?

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

Česká ekonomika se od počátku loňského roku nachází v nejdéle trvající recesi. Hlavní příčinou je zejména snižující se spotřeba domácností. Výdaje domácností se vloni reálně snížily o téměř tři procenta. Jednalo se tak o hlubší pokles než v krizovém roce 2009 či v době měnové a bankovní krize koncem 90. let. Za extrémním pesimismem českých domácností stála zejména další vlna úsporných fiskálních opatření kombinovaná s politickou i ekonomickou nejistotou doma i v zahraničí.

Zatím nevíme, jak se vyvíjela spotřeba domácností v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku. První odhad ČSÚ ukázal na další prohlubování hospodářského poklesu. Nicméně samotný komentář statistického úřadu uvádí, že „vývoj výdajů na konečnou spotřebu domácností … v minulém čtvrtletí již nebyl hlavní příčinou hospodářského poklesu“. Že by se mohlo začít blýskat na lepší časy, naznačuje pohled na vývoj indikátoru spotřebitelské důvěry. Ten spadl na své historické dno v loňském květnu. Od té doby se však důvěra českých domácností šplhá pomalu, ale jistě výše.

Lepší nálada domácností souvisí bezesporu s faktem, že letošní vlna fiskální konsolidace byla na delší dobu poslední. Plnění státního rozpočtu se dokonce vyvíjí lépe, než ministr financí Kalousek předpokládal. A ten v závěru minulého týdne uvedl, že pokud tento trend přetrvá, navrhne zvýšení výdajů letošního státního rozpočtu s cílem ekonomiku povzbudit a dostat ji z recese. Konec škrtů by ovšem neměl znamenat škrtnutí snah pokračovat ve strukturálních reformách s cílem zvýšit konkurenceschopnost a potenciál české ekonomiky.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!