16. června 2011 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Nejistota má svoje náklady

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

Rozhodování ekonomických subjektů, domácností, firem i investorů, je za situace rizika či nejistoty, kdy není možné ani vyjmenovat všechny možné scénáře a přiřadit jim pravděpodobnost, mnohem obtížnější než v situaci jistoty.

A je samozřejmé, že prostředí plné nejistoty s sebou nese náklady viditelné i na makroekonomické úrovni. Nejistota vnáší do chování ekonomických subjektů prvek opatrnosti. Statistika národních účtů za první čtvrtletí ukázala, že pokračuje loňský příběh.

Oživení českého hospodářství táhne vyšší poptávka ze zahraničí a tvorba zásob, domácí poptávka zůstává slabá. Samozřejmě je to částečně důsledek fiskální restrikce. Svou roli však bezesporu sehrává i nejistota ohledně finální podoby reforem a jejich dopadu na domácnosti a firmy.

Po loňských parlamentních volbách a nástupu vlády se silným proreformním mandátem bylo zřejmé, že vláda bude chtít veřejné finance zkonsolidovat. Ani po téměř roce však není jasné, jakým způsobem to bude provedeno a jak se to koho dotkne. V této situaci je zcela racionální chování, že domácnosti šetří, neutrácejí a vyčkávají, s čím vláda skutečně přijde.

Nejistota dopadá i na investiční aktivitu firem. Těžko očekávat, že firmy budou aktivněji a dlouhodoběji investovat v situaci neustále se měnících podmínek. V konečném důsledku to vede k tomu, že i přes oživení ekonomické aktivity se firmy obávají vytvářet nová pracovní místa. Rychlé dokončení reforem a odstranění nejistoty by tedy ekonomice jednoznačně prospělo a odrazilo by se to i v ocenění korunových aktiv ze strany finančních trhů.

Doufejme tedy, že po čtvrteční stávce nebude ohledně reformních návrhů opět všechno jinak.

JAN VEJMĚLEK, hlavní ekonom Komerční banky