Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

VEJMĚLEK: Nulová inflace pomůže

Jak úročit své úspory? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak úročit své úspory? | foto: Shutterstock

Po čtvrt roce jsme aktualizovali makroekonomickou prognózu českého hospodářství. Prognóza vývoje reálného HDP se oproti červencovému vydání v podstatě nezměnila. Pro letošní rok očekáváme pokles ekonomiky o 0,9 %, pro rok 2014 prognózujeme hospodářský růst ve výši 1,8 %.

Silnější zahraniční poptávka podpoří ve zbytku letošního roku exportní aktivitu a s tím související průmyslovou produkci, sektor služeb bude reagovat až se zpožděním v průběhu roku 2014. Stavebnictví by po dlouhotrvajícím poklesu mělo začít hledat dno a v příštím roce se vrátit do černých čísel.

K výrazné revizi jsme přistoupili u inflačního výhledu pro rok 2014, který byl oproti červencové prognóze zrevidován směrem dolů o 1,3 procentního bodu. Zatímco letošní průměrná inflace by měla činit 1,4 %, pro příští rok ji v průměru odhadujeme na pouhých 0,1 %. V prvních měsících roku se dokonce bude nacházet v záporných hodnotách, když v lednu může být vykázán téměř půlprocentní meziroční pokles spotřebitelských cen.

ČTĚTE TAKÉ

Hlavním důvodem výrazné revize je propad cen elektrické energie v rámci regulovaných položek. Nulová inflace se pozitivně promítne do reálných disponibilních příjmů domácností v příštím roce a podpoří tuzemskou spotřebitelskou poptávku. Ruku v ruce s klesající inflací, stabilizací na trhu práce a ukončením konsolidace veřejných financí stoupá důvěra spotřebitelů.

Po loňském propadu reálné spotřeby domácností o 1,0 % a letošní de facto stagnaci očekáváme pro příští rok vzestup reálných výdajů domácností o 1,6 %. Návrat domácí poptávky by se tak měl stát základem hospodářského oživení roku 2014.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!