30. října 2013 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Nulová inflace pomůže

Růst ekonomiky (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst ekonomiky (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

Po čtvrt roce jsme aktualizovali makroekonomickou prognózu českého hospodářství. Prognóza vývoje reálného HDP se oproti červencovému vydání v podstatě nezměnila. Pro letošní rok očekáváme pokles ekonomiky o 0,9 %, pro rok 2014 prognózujeme hospodářský růst ve výši 1,8 %.

Silnější zahraniční poptávka podpoří ve zbytku letošního roku exportní aktivitu a s tím související průmyslovou produkci, sektor služeb bude reagovat až se zpožděním v průběhu roku 2014. Stavebnictví by po dlouhotrvajícím poklesu mělo začít hledat dno a v příštím roce se vrátit do černých čísel.

K výrazné revizi jsme přistoupili u inflačního výhledu pro rok 2014, který byl oproti červencové prognóze zrevidován směrem dolů o 1,3 procentního bodu. Zatímco letošní průměrná inflace by měla činit 1,4 %, pro příští rok ji v průměru odhadujeme na pouhých 0,1 %. V prvních měsících roku se dokonce bude nacházet v záporných hodnotách, když v lednu může být vykázán téměř půlprocentní meziroční pokles spotřebitelských cen.

ČTĚTE TAKÉ

Hlavním důvodem výrazné revize je propad cen elektrické energie v rámci regulovaných položek. Nulová inflace se pozitivně promítne do reálných disponibilních příjmů domácností v příštím roce a podpoří tuzemskou spotřebitelskou poptávku. Ruku v ruce s klesající inflací, stabilizací na trhu práce a ukončením konsolidace veřejných financí stoupá důvěra spotřebitelů.

Po loňském propadu reálné spotřeby domácností o 1,0 % a letošní de facto stagnaci očekáváme pro příští rok vzestup reálných výdajů domácností o 1,6 %. Návrat domácí poptávky by se tak měl stát základem hospodářského oživení roku 2014.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky