23. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Poptávka není mrtvá, jen spí

Krize eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eura | foto: Shutterstock

V poslední době jsme svědky diskuse, jakou váhu má pro českou ekonomiku zahraniční poptávka a jakou domácí. České hospodářství, čtvrté nejotevřenější v EU, je typickým příkladem otevřené ekonomiky závislé na exportu. Náš trh je prostě příliš malý na to, aby se výrobci zaměřili pouze na něj.

Podíl exportů na HDP dosahuje zhruba 80 %. To ovšem neznamená, že domácí poptávka tvoří pouze pětinu HDP. Z poptávkového pohledu totiž vstupují do HDP nejen složky domácí poptávky v podobě investic a spotřeby domácností a vlády, ale i čisté exporty. To znamená, že se jedná o rozdíl mezi vývozy a dovozy. A zatímco zahraniční poptávka je jedním z hlavních tahounů exportů, domácí má zase vliv na importy.

Domácí poptávka ovšem není mrtvá, pouze spí. V situaci, kdy je za hlavního viníka krize dáváno přílišné zadlužení, je zvyšování úspor racionální. Reformní nejistota a často se měnící parametry sporných opatření ale vedly k tomu, že se firmy a domácnosti do úspor pustily až příliš razantně. Významným faktorem je v souvislosti s protikorupční náladou ostražitost ve veřejných investicích i omezení toků z evropských fondů.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz